رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به مصوبه ممنوعیت ۲ شغله بودن پزشکان در سال ۹۵ گفت: متخصصانی که قبل سال ۹۰ استخدام بخش دولتی شده اند مشمول مصوبه ممنوعیت دو شغلی نمی شوند.

به گزارش پایان نیوز ، علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ؛  با اشاره به قانون ممنوعیت دو شغله بودن پزشکان در بخش دولتی و خصوصی و اعتراض مخالفان نسبت به آن گفت: این قانون که در سال ۹۰ تصویب شده بود هیچ مصوبه و انعطافی نداشت، من تعجب می‌کنم این افراد سال ۹۰ پس از تصویب این قانون کجا بودند اما حالا که سال ۹۵ این قانون با استثنائاتی قائل شده تصویب و اختیارات جدیدی به وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌ها داده شده با این همه مخالفت و اعتراض روبرو شده است.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: اکنون که این حرف‌ها و اعتراضات زده شده به نظر می‌رسد که این مخالفت ها بر اساس کار کارشناسی شده نیست و مخالفان و معترضان وقوف کامل به مصوبه تصویب شده سال ۹۵ ندارند.
وی با بیان اینکه این قانون از شروع برنامه پنجم توسعه تصویب شده و عطف ما سبق نباید شود، افزود: این یک اصل حقوقی است و افراد جدیدی که قصد استخدام در بخش دولتی یا خصوصی دارند با آگاهی کامل و مطابق با این شرایط محل کار خود را انتخاب می‌کنند، علاوه بر این پزشکان و دندان پزشکان عمومی در این مصوبه استثنا شده‌اند.
نوبخت با بیان اینکه متخصصان اگر از قبل سال ۹۰ استخدام بخش دولتی شدند، این قانون شامل آنها نمی‌شود، تصریح کرد: برای متخصصانی که از سال ۹۰ استخدام بخش دولتی شدند موارد استثنایی وجود دارد، به عنوان مثال در یک نقطه محروم پزشکی که متخصصی تازه استخدام بخش دولتی شده به دلیل نیاز مردم این متخصص می‌تواند با مجوز رییس دانشگاه در ۲ بخش دولتی و خصوصی به طور همزمان مشغول به کار شود.
وی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در مورد این مصوبه مطرح شده این است که  استادان برجسته‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی سال‌ها پزشک بیماری بوده و فرد بیمار تمایل دارد که پزشکش او را در یک بیمارستان خصوصی جراحی کند که در این  موضوع نیز مشکلی نداشته و می‌توان از پزشک دعوت کرد در بیمارستان خصوصی این جراحی را انجام دهد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه نظر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این قانون لحاظ نشده، گفت: بر طبق روند مجلس یک موضوع مطرح شده ابتدا وارد کمیسیون تخصصی شده و بعد از اظهار نظر به کمیسیون تلفیق و پس از تغییراتی به صحن علنی مجلس برده می‌شود، اما همه این مصوبه نظر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیست.
وی با تاکید بر اینکه هر جا که قانون غیر منطقی و زور گویانه باشد، زمینه اجرا ندارد، عنوان کرد: قانون برنامه پنجم توسعه در خیلی زمینه‌ها اجرایی نشد و ما به احترام قانون، دلمان نمی خواهد حرفی بزنیم که زمینه اجرای آن میسر نشود.
نوبخت با بیان اینکه قسمتی از مصوبه ممنوعیت دو شغله بودن پزشکان در بخش دولتی و خصوصی غیر واقعی بوده و نباید در این قانون بیاید، افزود: قطعا شورای نگهبان به این موضوع توجه دارند که نباید به مردم زور بگویم چرا که این موضوع خلاف قانون اساسی است.
انتهای پیام/