یک روانشناس و مشاور کودک گفت: ایجاد اعتماد به نفس در کودکان پایه‌های آینده آنان را پی ریزی می‌کند.

به گزارش پایان تیتر، سایناز باقری روانشناس و مشاور کودک اظهار داشت: ایجاد اعتماد به نفس در کودکان پایه‌های آینده آنان را پی ریزی می‌کند؛ چرا که اعتماد به نفس در کودک نتیجه احساس تعلق است.

بی قید و شرط به کودکتان عشق بورزید

وی با بیان اینکه اعتماد به نفس کودک وقتی شکوفا می‌شود که نوعی علاقه بی‌قید و شرط را ببیند، گفت: وقتی کودکتان صرف نظر از توانایی‌هایش مشکلات، اخلاق یا قدرتش را می‌پذیرید، بیشترین کمک را به او کرده‌اید.

به کودک خود توجه کنید

وی ادامه داد: حتما زمانی را برای توجه کامل به کودک خود اختصاص دهید، این کار به ایجاد اعتماد به نفس در کودک کمک می‌کند، چراکه با این کار به او این پیام منتقل می‌شود که او فردی مهم و ارزشمند است.

از ریسک کردن‌های سالم کودک خود استقبال کنید

وی با بیان اینکه باید کودکان را به کشف چیزی تازه مثل خوردن غذایی متفاوت، یافتن دوستان جدید یا اسکیت سواری تشویق کرد، افزود: با اینکه همیشه احتمال شکست وجود دارد، اما بدون ریسک کردن، موفقیتی به دست نمی‌آید. پس به کودک خود اجازه تجربه‌های کم خطر را بدهید و با تقاضاهای او نرم برخورد کنید.

اجازه دهید که کودکتان اشتباه کند

باقری تصریح کرد: یک جنبه حق انتخاب این است که کودکتان در معرض اشتباه قرار گیرد. این‌ها درس‌های با ارزشی برای اعتماد به نفس کودک است. هنگام سر زدن خطا از سوی کودکتان، با او همدلی کنید. با این کار اعتماد به نفس کودک صدمه نمی‌بیند و او خواهد فهمید که گاهی می‌شود، اشتباه کرد.چ

اتفاقات مثبت را اعلام کنید

این روانشناس و مشاور کودک ادامه داد: همه تشویق پذیر هستند، بنابراین سعی کنید عمل خوبی را که کودکتان در روز انجام می‌دهد با صدای بلند اعلام کنید.

مقایسه ممنوع

وی با بیان اینکه نظراتی مثل «چرا سعی نمی کنی مثل برادرت باشی؟» یا «چرا مثل دوستت مودب نیستی؟» فقط کودکان را به یاد مشکلاتشان می اندازد، تاکید کرد: در این حالت در او احساس خجالت، حسادت و رقابت تشدید می شود.

خوب به حرف‌های بچه‌ها گوش کنید

باقری تشریح کرد: اگر کودک نیاز به حرف زدن دارد، باید به چیزی که برای گفتن دارد، خوب گوش دهید. او نیاز دارد احساس کند که افکار، احساسات، خواسته ها و نظراتش مهم هستند.

کودک را تشویق کنید

باقری در نهایت با بیان اینکه هر کودکی به شکلی از حمایت خانواده‌اش مانند بیان پیام‌هایی همچون «ما به تو ایمان داریم. ما تلاش‌هایت را می‌بینیم»نیاز دارد، گفت: تشویق یعنی تشخیص دادن پیشرفت و نه اینکه فقط  به نتیجه عملی، پاداش دهیم.

انتهای پیام/