اصولی، مدیرکل پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیک به تشریح مراحل و جزئیات طرح اتصال کارت سوخت و کارت‌های بانکی پرداخت.

به گزارش  پایان تیتر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چند روز پیش اعلام کرد با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک، به جای طی کردن مراحل طولانی برای دریافت کارت سوخت توسط مردم، با مراجعه به پورتال ملی پخش و پالایش و با فشردن سه گزینه، کارت بانکی به کارت سوخت متصل می‌شود و در هزینه ۳۳۰ میلیارد تومانی صدور کارت سوخت صرفه‌جویی می‌شود.

این فرآیند از دیروز آغاز شد و از ۸ صبح دیروز ثبت‌نام مالکان خودرو ‌و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت در سامانه خدمات دولت همراه به‌نشانی www.mob.gov.ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه، با نصب آن در گوشی‌های هوشمند تلفن همراه در دسترس عموم قرار گرفت.

شهلا اصولی، مدیرکل پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیک و مسئول پروژه دولت همراه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سکوی پروژه دولت همراه، بیش از یک سال است که به بهره‌برداری رسیده اما  مدام در حال پیاده‌سازی خدمات دولت بر روی آن هستیم. آخرین خدمتی که در این بسته ارائه شده، بحث کارت سوخت بود که اتصال کارت بانکی به کارت سوخت را به دنبال دارد؛ یعنی آن دسته از هموطنان عزیزمان که کارت سوختشان‌ را گم کرده‌اند یا ندارند، می‌توانند از طریق برنامه دولت همراه و یا  وبسایت www.mob.gov.ir، کارت بانکی‌شان را به کارت سوخت خود تبدیل کنند. این بدین منزله‌ نیست که دیگر نمی‌توان از کارت بانکی استفاده کرد بلکه تنها سهمیه سوخت در داخل آن کارت ریخته می شود.

دریافت سهمیه سوخت با اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

وی در رابطه با مراحل اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اظهار کرد:  برای ثبت‌نام، اولین مرحله اعلام شماره همراه، کدملی و تاریخ تولد خود شخص کاربر است. داده‌ها مورد بررسی قرار گرفته و باید شماره تلفن همراه متعلق به کد ملی باشد و به یکدیگر متصل باشند. سپس اطلاعات کارت ماشین یا  VIN یا کد شناسایی که در زیر بارکد قرار دارد، وارد شود. در مرحله دیگر اطلاعات از طریق بانک مرکزی دریافت شده و در ادامه ۴ شماره اول و ۴ شماره آخر تمام کارت‌های بانکی فرد نشان داده می‌شود و خود کاربر‌، یکی از کارت‌های بانکی را  انتخاب کرده و در نهایت دکمه تأئید را می زند و به همان کارت، سهمیه سوختش واریز می شود.

اصولی همچنین ادامه داد:  اگر کسی پیش از این کارت سوخت را داشته باشد، نیازی نیست به انجام این مراحل نبوده  و این برای آن دسته از هموطنانی‌ است که کارت سوخت نداشته یا گم کرده‌اند. شخصی که کارت سوخت داشته باشد و این مراحل را انجام دهد با ابطال کارت سوخت خود مواجه می شود.

مدیر کل پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیکی درباره جدول زمان‌بندی ثبت‌نام تأکید کرد: یک جدول زمان‌بندی برای مدیریت ترافیکی که به سرورها وارد می شود، تعیین شده که به وسیله آن، کار برای هموطنان تسهیل شود. طبق این جدول تا ۲۴ آذر ماه از دو شماره آخر تلفن همراه که با ۹۹ آغاز شده باشد، شروع می‌شود و در روزهای بعد سایر شماره‌ها را هم شامل می‌شود و متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام  اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اقدام کنند. این جدول در وب سایت mob.gov.ir قابل مشاهده است و اطلاعات بیشتر برای آگاهی از زمان ثبت‌نام در اطلاعیه‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وجود دارد.

وی در خصوص مشکلات احتمالی در زمان ثبت نام بیان کرد: اگر فردی پس از ثبت‌نام بخواهد وضعیت خود را بررسی کند، می‌تواند از طریق کد USSD که ۴number* بوده، مشخصات خود از قبیل کدملی را وارد کرده تا در جریان اطلاعات قرار بگیرند. اگر هموطنی‌  به هر دلیلی عجله دارد و می‌خواهد این کار را سریع‌تر انجام دهد، می‌تواند به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کند.

اصولی درباره کسانی که تلفن همراه یا خودرو به نامشان نیست، توضیح داد:  برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی یا ثبت خودروی فرد دیگر به نام شخصی دیگر، هیچ امکانی وجود ندارد و باید حتماً یک تلفن همراه به نام خود شخص متقاضی ثبت شود. حتی اگر فردی خودرو به نام خود نداشته باشد نیز نمی‌تواند از امکانات ثبت‌نام برخوردار باشد. چون ما این اطلاعات را در واقع با ناجا چک می‌کنیم و پلاک خودرو را برای این بخش فرستاده و باید به همان کد ملی که متعلق است، معرفی شود و در غیر این صورت نمی‌تواند کارت سوخت بگیرد.

وی افزود: در اطلاعیه‌ای که پخش و پالایش ارائه کرده، کسانی که به صورت قولنامه‌ای ماشین را خریداری کرده‌اند، باید به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند، چون این کار از طریق دولت همراه انجام نخواهد شد.

اصولی در آخر گفت: دوستانی که کارت سوخت دارند، می‌توانند از آن استفاده کنند و آنهایی که از داشتن آن معذورند، برای آن که سهمیه بنزین‌شان‌ را دریافت کنند، باید کارتی شوند و این یکی از روش‌هایی است که مردم می‌توانند اقدام کنند.

انتهای پیام/