مدیرکل دامپزشکی کردستان با توجه به افزایش کشتار غیرمجاز و غیربهداشتی هشدار داد و گفت: پس از افزایش قیمت گوشت قرمز، کشتار غیرمجاز اسب در استان افزایش داشته است.

به گزارش پایان تیتر؛ مجتبی ورمقانی در جمع رسانه ها اظهار داشت: بنا به بررسی‌های به عمل آمده و بازدیدهای انجام شده در هفته‌های اخیر و پس از افزایش قیمت گوشت قرمز، موارد کشتار غیرمجاز و غیربهداشتی دام از جمله اسب در سطح استان افزایش یافته، که با این روند، در آینده نزدیک موارد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در سطح استان افزایش می‌یابد.

وی افزود: از آنجایی که در قصابی‌های خانگی هیچ گونه نظارت قبلی وجود ندارد، از شهروندان دخواست کرد که از مصرف این گوشت‌ها خودداری و گوشت مورد نیاز خود از مراکز مجاز دارای لیبل و مهر دامپزشکی تهیه کنند.

ورمقانی گفت: در تمامی کشتارگاه‌های دام استان کردستان، ناظران اداره‌کل دامپزشکی مستقر هستند و بر چرخه کشتار تا عرضه در استان نظارت دارند.

وی یادآوری کرد: از ابتدای سال جاری بیش از ۱۷ تن گوشت گوسفند و بره، بیش از ۲ تن گوشت بز و بزغاله و نزدیک به ۴۲ تن گوشت گاو و گوساله بیمار و غیرقابل مصرف قبل از ورود به سفره مردم را حذف کرده‌اند در حالی که در کشتار غیرمجاز و غیربهداشتی هیچ نظارتی وجود نداشته و سوداگران با تبلیغات دروغین نسبت به کشتار و فروش دام‌های مردار و بیمار اقدام می‌کنند.

ورمقانی با اشاره به اینکه اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی در استان افزایش می یابد،  از مردم کردستان خواست تا موارد کشتار غیرمجاز و غیربهداشتی انواع دام از جمله اسب و دیگر دام‌ها را به سامانه پیغامگیر شبانه‌روزی ۱۵۱۲ و یا شماره موبایل ۰۹۱۸۳۷۹۲۳۵۰ اطلاع دهند.

منبع: رکنا