سرهنگ کاظمی گفت: شهروندان مراقب ربات هایی که کاربر را به صفحات فیشینگ (جعلی) هدایت می‌کند, باشند.

یه گزارش پایان تیتر، سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: بر اساس گزارش و شکایات اعلام شده باخبر شدیم که برخی کلاهبرداران اقدام به تهیه ربات یا اپلیکیشن ارائه دهنده خدمات مختلف از جمله افزایش فالوور، دوست یاب، صیغه یاب، ردیاب و غیره کرده اند؛ به طوریکه پس از نصب برنامه به منظور فعالسازی اپلیکیشن، از کاربر درخواست واریز مبلغ اندکی (۲۰۰۰۰ ریال) می شود و سپس آن ربات کاربر را به صفحه فیشینگ هدایت می کند.

وی اظهار کرد: این ربات‌ها کاربر را به درگاه بانکی هدایت نمی کنند، بلکه اطلاعات و رمز کارت طی چند مرحله از کاربر اخذ شده و در تمامی موارد پیغام صوری «عدم ارتباط با بانک» و یا «تراکنش ناموفق» نشان داده می‌شود.

سرهنگ کاظمی تصریح کرد: همچنین در بسیاری از موارد، مجرمان اقدام به تبلیغ ربات یا اپلیکیشن های جعلی در کانال‌های پر بازدید شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام با چند صد هزار عضو می کنند و به این ترتیب برنامه مورد نظر در معرض دید و دسترس تعداد بسیار زیادی از کاربران نرم افزارهای اجتماعی هدف قرار می‌گیرد.

رئیس پلیس فتا تهران گفت: با عنایت به اهمیت موضوع و افزایش چشمگیر این قبیل اپلیکیشن‌ها، ارتقای سطح آگاهی کاربران به منظور پیشگیری از جرایم این حوزه و اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی و شبکه اجتماعی داخلی و خبرگزاری ها در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام/