معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اشاره به کشف یک پرونده کلاهبرداری ۵ میلیون تومانی با ترفند فروش داروهای لاغری توصیه هایی را در این خصوص به شهروندان ارایه کرد .

به گزارش پایان تیتر، خانمی که در فضای مجازی با قرص های لاغری آشنا شده بود بجای کاهش وزن در دام کلاهبردار اینترنتی گرفتارشد و به کمک پلیس فتا، فرد کلاهبردار دستگیر شد.

زن شاکی در مراجعه به پلیس فتا گفت: زنی هستم که از چاقی رنج می برم و بخاطر همین هم در فضای مجازی دنبال دستورات تغذیه و دنبال را هکارهای کاهش وزن می گشتم که در یک سایتی با یک پیام برخوردم که نوشته شده بود لاغری آسان در چند روز. همین سایت آدرس کانالی از تلگرام را گذاشته بود و نوشته بود به آنحا بروید و دستورات تغذیه را برای لاغری آنجا گذاشته شده است و کلی هم تبلیغ کانال را کرده بود.

لاغری و کاهش وزن با ازدست دادن سلامتی و پرشدن جیب سودجویان

به علت اینکه از چاقی و وزن زیاد رنج می بردم فورا به کانال مورد نظر رفتم و محتویات کانال را بررسی کردم. در کانال تبلیغات زیادی در مورد قرص های لاغری کرده بود و از فوایدش کلی هم تعریف کرده بود و گفته بود در زمان خیلی کم فرد به لاغری خواسته شده می رسد.

قیمت بعضی از قرص ها زیاد و بعضی هاشون هم کم بود. در کانال شماره ای هم گذاشته شده بود تا مشتری با مدیر کانال ارتباط برقرار کنند و راههای خرید را بررسی کنند. به همین علت به مدیر کانال تماس گرفتم و در مورد قرص ها پرس و جو کردم و مدیر که مردی جوان بود در مورد قرص ها خیلی تعریف کرد و گفت قرص های

گران تاثیر بیشتری دارند و در مدت زمان کوتاه تری لاغر می شوم. من که تحت تاثیر حرفهای او قرار گرفته بودم از او خواستم برایم چند تا قرص را ارسال کند و مرد جوان گفت: شماره کارتم را برایت ارسال می کنم و شما باید مبلغ ۵ میلیون تومان به حساب من بفرستید.

پایان تیتر: لاغری و کاهش وزن با ازدست دادن سلامتی و پرشدن جیب سودجویان

منهم فورا برایش مبلغ را ارسال کردم و قرار شد در طول ۴ روز دیگر قرص ها را از تهران به صورت پستی برایم ارسال کند. ۱۰روز گذشت اما خبری از قرص ها نشد. با مدیر کانال تماس گرفتم اما پاسخگوی تماس نبود تا اینکه کلا تلفن خود را خاموش کرد و دیگر نتوانستم با او صحبت کنم و از صفحه ای هم در اینترنت متوجه شدم که همه تبلیغاتش دروغ بوده و او یک کلاهبردار فضای مجازی است.

خانم شاکی : من از شما می خواهم که این کلاهبردار را پیدا کنید و به سزای عملش برسانید.

کارشناس پلیس فتا:  خواهرم این کار انجام می شود و حتما متهم پرونده شما پیدا می شود و به سزای اعمالش می رسد.

کارشناس پلیس فتا بعد از مدت زمانی به شاکی تماس گرفت و گفت: متهم پرونده شما شناسایی و دستگیر شده و از شما می خواهم تشریف بیاورید برای تکمیل پرونده اتان.

شاکی که به پلیس فتا می رود، با متهم پرونده اش مواجه می شود. متهم پرونده پسری ۲۵ ساله بود علت کار خود را این گونه بیان کرد و گفت: من پسری بیکار هستم و دنبال روشی برای پولدار شدن بودم که بعد از مدتی کنجکاوی فهمیدم که می توانم با تبلیغات دروغین قرص های لاغری و درست کردن کانالی با این عنوان، از مردم ساده لوح پول دربیاورم. بعد از این که ده ها نفر با من در این بابت تماس گرفتند، من با صحبت های اغوا کنند آنها را ترغیب کردم تا برایم پول را واریز کنند و آنها هم اعتماد بیجا کردند و وجهای خواسته شده را برایم واریز کردند. بعد از واریز تلفن را خاموش می کردم و دیگر پاسخگوی آنها نبودم و الان هم از کار خودم پشیمانم.

سرهنگ پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن تشریح این پرونده توصیه هایی را به شرح ذیل به شهروندان ارایه کرد :

پایان تیتر: سرهنگ رامین پاشایی

– در شبکه های اجتماعی شناخت کامل از کاری که می‌خواهید انجام دهید را داشته باشید.

– اگر دارو از داروخانه خریداری شود،در صورت بروز هر نوع مشکل برای دارو می توان بطور قانونی این موضوع را رسیدگی کرد . اما از آنجا که داروهای تقلبی و ماهواره ای هیچ نام و نشانی از محل تولید آنها ندارند،

از این رو مصرف کنندگان پس از بروز مشکل نمی توانند به هیچ وجه شکایت خود را پیگیری کنند .

– از جمله داروها و تقویت‌کننده‌هایی که بازار بسیار داغ و پرمشتری در فروشگاه های اینترنتی دارد، داروهای لاغری و غیره می باشد. داروهایی با تبلیغات اغواکننده و تضمین‌هایی که معلوم نیست کدام مرجع علمی آن‌ها را تایید کرده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : شهروندان می توانند اطلاعات های سایبری را از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir ‌دریافت کنند، ضمن آن‌ که در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش مرکز فوریت‌های سایبری بخش گزارش مردمی اعلام کنند.

 انتهای پیام/