نمایندگان مردم در خانه ملت، کلیات لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا را تصویب کردند.

به گزارش پایان نیوز ، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات اصلاح قانون نحوه جلوگیری از  آلودگی هوا با ۱۲۸ رأی موافق، ۲۴ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

علی محمد شاعری درجریان بررسی تصویب کلیات لایحه «اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا»، گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را قرائت کرد و گفت: لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا به شماره چاپ ۹۴ و طرح کاهش آلودگی هوای کشور به شماره چاپ ۶۲ که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده بوددر جلسات متعدد کارگروه و کمیسیون و با حضور نمایندگان محترم دولت و کارشناسان مرکز پژوهشها مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. با توجه به تشابه مفاد این لایحه با طرح فوق الاشاره و در اجرای تبصره ۱ ماده ۱۴۷ قانون آیین نامه داخلی و بهدلیل سنخیت موضوع لایحه و طرح، این دو در یکدیگر ادغام و در نهایت در جلسه روز دوشنبه مورخ ۸/۶/۱۳۹۵ کمیسیون با اصلاحاتی در عنوان و متن به شرح پیوست به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده ۱۴۷ قانون آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد. ضمناً گزارش کمیسیون های فرعی اقتصادی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، شوراها و امور داخلی کشور، عموران و قضائی و حقوقی تا این تاریخ واصل نشده است.

شاعری با بیان اینکه علت اصلی آلودگی هوا منابع ثابت و متغیر است افزود: این منابع شامل موتورسیکلت، خودروها، واحدهای تجاری و صنعتی می شوند.

نماینده مردم بهشهر، نکا، گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آلاینده‌های طبیعی ۲۳ استان کشور را دربرگرفته است، ادامه داد: این آلودگی‌ها منشاء طبیعی داشته و از کشورهای همسایه به داخل انتقال می یابدو برخی که منشاء داخلی دارند ناشی از خشکی تالابها بوده است لذا برای کنترل منابع آلودگی باید از روش های علمی استفاده کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هیچ عنصری در جهان برای زیستن انسان به اندازه هوا حیاتی نیست بدون هوا بیش از چند ثانیه نمی توان زنده ماند بنابراین باید حق مردم را جدی گرفت که امیدواریم در مجلس دهم گامی اساسی در جهت توسعه پایدار برداشته شود./

پایان پیام