تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه‌ها می‌تواند موجب نابینایی و از بین رفتن لب‌های شما شود و گاهی حتی جانتان را به خطر بیندازد.

به گزارش پایان تیتر، این روزها تب تغییر چهره ها برای بسیاری داغ شده است و  مقصد برخی از این افراد آرایشگاه های زیبایی است تا با هزینه کمتر بتوانند به خواسته خود برسند.

از بوتاکس، تزریق ژل، سوراخ کردن گوش، میکرونیدلینگ گرفته تا بیلیچینگ و سفید کردن دندان امور زیبایی هستند که در آرایشگاه ها به صورت غیر مجاز انجام می شود و برخی افراد فریب تبلیغات دروغین و ارزان آرایشگاه ها را می خورند که گاهی به قیمت از بین رفتن زیبایی صورت یا حتی نابینایی فرد تمام می شود.

از تزریق ژل تا سفید کردن دندان در آرایشگاه ها/ نابینایی و از بین رفتن لب با بوتاکس در سالن های زیبایی+ تصاویر

نیکی تدین جراح عمومی و فوق تخصص جراحی عروق، درباره انجام امور زیبایی در سالن‌های آرایشی و عواقب آن اظهار کرد: انجام اعمال زیبایی در آرایشگاه‌ها می‌تواند عوارض شدید و خطرناکی داشته باشد.

وی ادامه داد: درست است که در ظاهر انجام برخی کار‌ها مانند تزریق ژل و بوتاکس به نظر ساده می‌رسد، اما  اگر این امور به وسیله پزشک متخصص انجام نشود یا تزریق در محیط مناسب صورت نگیرد، فرد می تواند گرفتار عوارض کوتاه مدت مانند عفونت و سلولیت یا عوارض بلند مدت مانند فلجی طولانی مدت پلک چشم شود، که در این موارد نه تنها فرد نتیجه مطلوب را نگرفته، بلکه سلامت و زیبایی او به خطر افتاده است.

این جراح عمومی و فوق تخصص جراحی عروق تاکید کرد: انجام امور زیبایی مانند تزریق ژل و بوتاکس باید حتما به وسیله پزشک متخصص انجام شود زیرا در بسیاری از موارد افراد  پس از آنکه افراد از عوارض بوتاکس یا تزریق ژل مطلع می‌شوند از انجام آن خودداری می‌کنند، از طرفی برخی بیماران مبتلا به برخی بیماری ها مانند لوپوس نباید ژل یا بوتاکس تزریق کنند؛ چرا که ممکن است بیماری شدت پیدا کند و همه این موارد را پزشک می‌تواند تشخیص دهد.

وی با اشاره به عوارض تزریق ژل در آرایشگاه‌ها بیان کرد: باید ژل‌های مورد تایید استفاده شود و توجه داشت که عوارض بسته به نوع ژل متفاوت است، در مواردی که ژل در محل درست تزریق نمی‌شود؛ فرد دچار عفونت موضعی و بد شکلی صورت می‌شود، همچنین ممکن است بدن تا مدت‌ها به تزریق ژل واکنش نشان دهد و در نهایت برای تخلیه ژل مجبور به عمل جراحی شویم.

بوتاکس های که به جای زیبایی فرد را زشت می کنند

جراح عمومی و فوق تخصص جراحی عروق با اشاره به عوارض تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها بیان کرد: در بوتاکس محل تزریق بسیار حائز اهمیت است و اگر به اشتباه در نقطه‌ای نامناسب تزریق شود، ممکن است عضلاتی که برای امور روزانه صورت باید فعال باشند، فلج شوند.

تدین ادامه داد: در مواردی که دوز تزریق بوتاکس رعایت یا دارو در محلول خود به درستی حل نشود، ممکن است فرد دچار عوارضی، چون افتادگی پلک، بر هم خوردن قرینگی صورت و افتادگی لب شود و گاهی برطرف شدن این عوارض ۶ تا ۸ ماه طول می کشد و زندگی طبیعی فرد دچار اختلال می شود.

از تزریق ژل تا سفید کردن دندان در آرایشگاه ها/ نابینایی و از بین رفتن لب با بوتاکس در سالن های زیبایی+ تصاویر

عوارض هولناک تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه ها

عبداللهی متخصص پوست و استاد یار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره انجام امور زیبایی در آرایشگاه‌ها گفت: برخی به دلیل هزینه پایین‌تر به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند  و اقداماتی چون لیزر پوست، میکرونیدلینگ، تزریق ژل، بوتاکس و سوراخ کردن گوش را انجام می دهند که سلامت فرد را تهدید می کند.

او ادامه داد: انجام این امور زیبایی در آرایشگاه‌ها می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد به عنوان مثال بیمارانی داشته‌ایم که برای تزریق ژل و بوتاکس به آرایشگاه‌ها مراجعه کرده‌اند و فرد دچار عفونت پوستی و حتی نابینایی شده است.

او تاکید کرد: استفاده از لیزر در آرایشگاه‌ها نیز عوارضی برای سلامت فرد به دنبال دارد، برخی افراد فکر می‌کنند یک تکنسین ساده هم می‌تواند با دستگاه‌های لیرز کار کند، در حالی که تنها پزشک از عوارض انواع دستگاه‌ها بر پوست اطلاع دارد و در مواردی بر اثر استفاده نادرست از لیزرهای پوستی فرد دچار سوختگی و ایجاد اسکار می شود و در صورتی که فرد به بیماری چون پسوریازیس یا ویتیلیگو مبتلا شود، انجام لیزر بدون نظر پزشک برای او ممکن است بسیار خطرناک باشد.

استاد یار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره عوارض میکرونیدلینگ در آرایشگاه‌ها گفت: این روش برای جوان سازی و بستن منافذ باز پوست و برطرف کردن جای جوش تجویز می‌شود اما اگر فرد غیر متخصص آن را انجام دهد، ممکن است باعث بروز اسکار یا تغییر رنگ پوست شود که برگرداندن آنها به حالت طبیعی ممکن است به سختی صورت گیرد؛ افزون بر این برخی میکرودرم در آرایشگاه‌ها انجام می‌دهد که ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

او درباره سوزن زن زگیل خال و یا از بین بردن جای جوش در آرایشگاه‌ها گفت: در صورتی که انجام این کار به وسیله متخصص انجام نشود می‌تواند ضایعه بدتری را ایجاد کند و تنها پزشک است که می‌داند چه پوستی نسبت به انجام چه اعمال زیبایی حساس است و احتمال بروز عارضه وجود دارد.

عبداللهی درباره انجام تاتو در آرایشگاه‌ها گفت: برخی آرایشگاه‌ها برای آنکه تاتو هزینه کمتری داشته باشد از رنگ‌های حاوی فلزات سنگین استفاده می‌کنند که عوارض بدی به دنبال دارد.

از تزریق ژل تا سفید کردن دندان در آرایشگاه ها/ نابینایی و از بین رفتن لب با بوتاکس در سالن های زیبایی+ تصاویر

بلایی که بوتاکس های چینی و تقلبی سرتان می آورند

عبداللهی اظهار کرد: در برخی آرایشگاه ها از بوتاکس‌های چینی و تقلبی استفاده می شود می‌تواند عوارض پوستی و حتی تهدید کننده جان فرد را به دنبال داشته باشد، همچنین در مواردی مشاهده کرده‌ایم که برای برجسته کردن، ویتامین E به داخل لب تزریق کرده‌اند و به دنبال آن لب‌های فرد از بین رفته است که به آن نکروز لب می‌گوییم و حتی با بالاترین هزینه‌ها نیز نمی‌توان لب را به شکل طبیعی بازگرداند.

احسانی متخصص پوست درباره عوارض بوتاکس یا ژل در آرایشگاه‌ها اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از افراد به دنبال تزریق ژل یا بوتاکس با کمترین هزینه هستند اما بسیاری از آرایشگاه‌ها به صورت غیر قانونی اقدام به تزریق بوتاکس ژل و حتی کاشت ابرو می‌کنند که بسیار خطرناک است.

او ادامه داد: شاید در نگاه اول کسی که بوتاکس برای او تزریق می‌شود، فکر کند تزریق بوتاکس در چند نقطه در دور چشم یا پیشانی کار ساده‌ای است اما باید دانست که در بسیاری از آرایشگاه‌ها از بوتاکس چینی و قاچاق استفاده می‌کنند که سلامت فرد را به خطر می‌اندازد.

احسانی تصریح کرد: ما در بیمارستان رازی بیماران زیادی داریم که متاسفانه به دلیل تزریق بوتاکس یا فیلر و عوارض ناشی از آن در آرایشگاه‌ها به این مرکز درمانی ارجاع داده شده‌اند و مدت ها درمان انها به طول می‌انجامد، از طرفی باید توجه داشت که گاهی فرد در موارد نادر بر اثر تزریق بوتاکس بیهوش می شود و تنها پزشک است که می‌تواند هوشیاری بیمار را بازگرداند و  اقدام به انجام این امور در آرایشگاه ها بسیار خطرناک بوده و ممکن است به قیمت جان فرد تمام شود.

این متخصص پوست با اشاره به موردی ک تزریق ژل آینده فرد را نابود کرده بود، گفت :یک بیمار با تزریق ژل در لب گرفتار آسیب جبران ناپذیر نکروز لب شده بود و به دلیل از بین رفتن لب زندگی مشترک بیمار از هم پاشید و به طلاق ختم شد.

از تزریق ژل تا سفید کردن دندان در آرایشگاه ها/ نابینایی و از بین رفتن لب با بوتاکس در سالن های زیبایی+ تصاویر

جراحی و اتاق عمل به دنبال سوراخ کردن گوش در آرایشگاه ها

تدین درباره عوارض سوراخ کردن گوش در آرایشگاه‌ها بیان کرد: وقتی در بافت نرم بدن یک سوراخ ایجاد می‌کنیم محیط باید استریل باشد، هر چند که در موارد بسیاری ممکن است فرد دچار عارضه نشود، اما احتمال التهاب، عفونت و پارگی نرمی گوش وجود دارد  که در این صورت باید جراحی انجام دهیم تا نرمی پاره شده به شکل طبیعی خود بازگردد.

این جراح عمومی و فوق تخصص جراحی عروق اظهار کرد: ژل‌ها پس از ۶ ماه از زمان تزریق در بدن جذب می‌شوند، اما ممکن است در صورت تزریق ژل نامناسب ژل تا مدت‌ها باقی بماند و بیماری داشتیم که پس از ۱۸ سال بدن او همچنان به ژل واکنش نشان می‌داد و مجبور شدیم از داخل دهان ژل را از گونه بیمار خارج کنیم.

عبداللهی اظهار کرد: توصیه می‌کنیم که افراد بخاطر هزینه کم، سلامت و جان خود را تهدید نکنند چرا که اگر یک سوراخ کردن گوش به وسیله فرد متخصص انجام نشود، ممکن است باعث عفونت، بیماری های گوش و حتی بستری فرد شود؛ حتی برجستگی‌های بر روی لاله گوش ایجاد شود که از بین بردن آن بسیار دشوار است.

از تزریق ژل تا سفید کردن دندان در آرایشگاه ها/ نابینایی و از بین رفتن لب با بوتاکس در سالن های زیبایی+ تصاویر

استفاده از دستگاه های سفید کننده دندان در آرایشگاه مجاز است؟

محمد مهدی، رئیس اداره مواد و تجهیزات دندانپزشکی سازمان غذا و دارو، درباره دستگاه بلیچینگ گفت: بلیچینگ یا سفیدکننده دندان با استفاده از نور ماورای بنفش در طول موج خاصی، روند سفید کردن دندان‌ها با مواد شیمیایی را سرعت می‌بخشد.

او ادامه داد: این دستگاه‌ سفیدکننده دندان معمولا در مطب‌ها استفاده می‌شوند. نمی‌توان از این دستگاه‌ سفیدکننده دندان برای هر بیماری استفاده کرد و تنها افراد واجد شرایط با نظر دندانپزشک می‌توانند از دستگاه‌های بلیچینگ  استفاده کنند.رئیس اداره تجهیزات دندانپزشکی اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: مشاهده شده که در برخی آرایشگاه‌ها از این دستگاه برای سفیدکردن دندان استفاده می‌کنند؛ این کار غیرقانونی است و فقط دندانپزشکان می‌توانند از این دستگاه‌ استفاده کنند.

گلابگیران تأکید کرد: دندانپزشکان نیز برای امور زیبایی تنها باید از دستگاه‌های بلیچینگ که دارای مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو است، استفاده کنند.

امید است که با نظارت بیشتر دستگاه های نظارتی بر امکانی چون آرایشگاه ها و افزایش اطلاع به مردم کمتر شاهد آسیب های جبران ناپذیر ناشی از تب داغ زیبایی و سوء استفاده باشیم.

انتهای پیام/