معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا با اشاره به افزایش پرونده‌های جرایم اسکیمر یا کپی کارت بانکی در ایام نوروز از دستگیری ۸ نفر مجرم در این حوزه در ایام اخیر خبر داد.

به گزارش پایان تیتر، سرهنگ رامین پاشایی، معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا در تشریح این خبر اظهار داشت: براساس رصدهای صورت گرفته و شکواییه های واصله به پلیس فتا طی ایام اخیر شاهد افزایش کلاهبرداری با عنوان کپی کارت های بانکی (اسکیمر) از سوی مجرمان سایبری بر علیه دارایی های مالی هموطنان هستیم.

این مقام مسئول افزود: با توجه به افزایش خریدها و سفرهای نوروزی عموم مردم، این افراد سودجو در قالب فروشندگان دوره گرد و سیار با حضور در سطح شهر، معابر و محورهای مواصلاتی کشور با عرضه انواع و اقسام کالا و اقلام مورد نیاز هموطنان با ترفند فروشندگی نسبت به کپی کارت های بانکی و برداشت غیرمجاز وجه از حساب طعمه های خود اقدام می کنند.

وی با اشاره به اینکه این فرآیند مجرمانه با در اختیار قرار گرفتن کارت بانکی هموطنان و قرار دادن در دستگاه اسکیمر و دریافت رمز امکان پذیر می شود از هموطنان خواست: تمام مراحل عملیات بانکی شامل کشیدن کارت در دستگاه عابر بانک و وارد کردن رمز کارت بانکی را شخصا انجام دهند و از قرار دادن کارت بانکی در اختیار سایر افراد حتی برای چند ثانیه اکیدا خودداری کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: شهروندان می بایست در صورت بروز هرگونه غفلت و سهل انگاری بلافاصله نسبت به تغییر رمز کارت عابر بانک اقدام کنند.

سرهنگ پاشایی همچنین عنوان کرد: بر اساس جمع بندی مجموعه اقدامات عملیاتی پلیس سایبری کشور در مقابله با این افراد کلاهبردار تاکنون در چند روز گذشته ۸ نفر مجرم که با این ترفند مترصد کلاهبرداری از شهروندان بودند، شناسایی، دستگیر و جهت سیرمراحل قانونی پرونده شان به مراجع قضائی معرفی شد.

این مقام سایبری خاطرنشان کرد: محورهای مواصلاتی کشور در مناطق شمالی (جاده چالوس، جاده هراز، اتوبان رشت – قزوین) یکی از عمده ترین مناطق آلوده بوده که عمده این جرایم در این مناطق به وقوع پیوسته است.

وی به عموم مردم توصیه کرد: ضمن رعایت نکات ایمنی در صورت مشاهده موارد مشکوک ضمن برقراری تماس تلفنی با مرکز امداد و فوریت های  پلیسی ۱۱۰ و مرکز فوریت های سایبری به شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ مراتب را جهت پی گیری اطلاع دهند.

انتهای پیام/