به گزارش پایان تیتر از ریاست جمهوری ، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی امروز( دوشنبه ) در افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: موضوع گردشگری و مسافرت در آیات نورانی قرآن به عنوان سیروا فی الارض مورد تاکید قرار گرفته، لکن سفر همراه با تفکر، مطالعه و اندیشه است. همچنین؛ در ادامه فانظروا به معنای تفکر و مطالعه نیز ذکر شده است.

وی افزود: خواست اسلام عزیز این است که انسان‌ها از احوال پیشینیان مطلع باشند. لذا دستور به سیر و سفر همراه با نگاه، نظر، دقت، مطالعه و همچنین عبرت گرفتن است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای تمدنی کهن و میراثی گرانقدر است، خاطر نشان کرد: طبیعت چهار فصل زیبای ایران و هم ظرفیت‌های بسیاری است که کشور دارد. گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، نگاه به این تمدن کهن و آثار تمدنی و میراث گرانقدر بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهور عنوان کرد: اگر ما می‌خواهیم در اقتصاد تک‌محصولی نباشیم و فقط به نفت اتکا نکنیم یکی از حوزه‌های مهم که می‌تواند در اقتصاد مطرح باشد گردشگری است زیرا ما را از تک‌محصولی بودن جدا کرده و اقتصاد گردشگری و درآمد از گردشگری را فعال می‌کند.

آیت‌الله رئیسی افزود: امروز بسیاری در دنیا هستند که مایلند از کشور ما و هم طبیعت زیبا و هم آثار تمدنی ایران اسلامی دیدن کنند لیکن دشمنان با ایران‌هراسی به دنبال آن هستند که مردم دنیا را با این علاقه‌ای که برای آمدن به ایران دارند منصرف کردند.

رئیس جمهور تصریح کرد: کار مدیران و مسئولان در حوزه‌های دولت، وزرا این است که حضور گردشگران را در کشور تسهیل و آسان کنند. یکی از گام‌هایی که در دولت برداشته شده لغو روادید بوده که اخیرا نسبت به ۳۳ کشور انجام شد و آقای وزیر هم اشاره کردند و این زمینه بسیار خوبی را برای حضور گردشگران در کشور فراهم می‌کند.

برای توسعه گردشگری نیازی به عدول از اصول نیست

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: برخی بهانه می‌آورند و می‌گویند اگر بخواهیم گردشگری فعال شود باید نسبت به یکسری اصول و مبانی تجدیدنظر کنیم، این حرف نادرستی است. با حفظ اصول امروز جاذبه‌ها در ایران اسلامی به میزانی است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

رئیس جمهور گفت: تسهیل در رفت و آمد، حمل و نقل، اسکان و تغذیه مناسب بسیار در زمینه جذب گردشگران اهمیت دارد یعنی کسی که به ایران می‌آید از لحظه ورود که در فرودگاه آغاز می‌شود تا محل اسکان و محل‌هایی که مورد نظر او برای گردش کردن و سر زدن به مناطق و مراکز مختلف است، بسیار آسان رفت و آمد کند و مانعی وجود نداشته باشد تا با آرامش به کشورش بازگردد.

آیت‌الله رئیسی یادآور شد: وقتی به کشورش بازگشت، بگوید «بسیار به ما خوش گذشت و توانستیم به همه اهداف خودمان در گردشگری برسیم و اگر فرصت بعدی ایجاد شود می‌خواهم همین سفر را تکرار بکنم و به مراکزی بروم که نتوانستم به آن سر بزنم» این بهترین مُبلغ برای گردشگری است.

 رئیس جمهور اضافه کرد: نسبت به انجام کارهای ستادی و اجرایی برای تسهیل گردشگری، وزارتخانه‌، دستگاه‌ها و سازمان‌ها اقدام کنند و نسبت به اقدامات میدانی و اجرایی، مسئولین و آژانس‌ها. بسیار اهمیت دارد که با گردشگر چگونه برخورد شود و گردشگر احساس آرامش کند و احساس کند به اهداف خود رسیده و توانسته از فرصتی که داشت به خوبی استفاده کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: توسعه گردشگری حتما می‌تواند گردشگران را با فرهنگ، تاریخ و تمدن ما آشنا کند و این تصویر نادرستی که برخی، از ایران اسلامی در رسانه‌ها ساختند، تصحیح کند. می‌تواند القا تصاویر نادرست را به دیدن تصاویر صحیح و خبرهای دقیق تبدیل کند. چون دشمن به دنبال این است که از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیاری که امروز در ایران است، یک تصویر نادرست القا کند.

 گردشگری می‌تواند القائات دشمن را نقش کند

وی افزود: یک آقایی از سفرای کشورهای مختلفی که در ایران دفتر نمایندگی دارد، روز ۲۲ بهمن که برای تبریک آمده بود، به من گفت که «مأموریت من در ایران تمام شده است و ظرف یکی دو روز آینده برای رفتن به کشور خودم هستم. من تا دیروز سفیر کشور خودم بودم و از امروز سفیر جمهوری اسلامی ایران در تمام دنیا خواهم بود. من به تمام دنیا خواهم گفت که آنچه از ایران القا کردند، نادرست بوده است. ایران اسلامی آن چیزی نیست که برخی تصور کردند. من چند سال در ایران بودم و با ایرانیان زندگی کردم و آنها را می‌شناسم. من دیگر از این ببعد سفیر شما خواهم بود.» این نگاه درست است.

رئیس جمهور ادامه داد: یعنی گردشگری می‌تواند این آثار را داشته باشد که القائات دشمن را نقش بر آب کند و بتواند تصویر درستی از ایران مخابره کند.

 در سال جاری بیش از ۵۰ درصد افزایش گردشگر داشتیم

آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: در سال جاری بیش از ۵۰ درصد افزایش گردشگر داشتیم. معلوم می‌شود که کرونا یک مانع جدی بوده است؛ ولی نه فقط برای ما، برای همه کشورها. دوستان از فرصت از بین رفتن کرونا استفاده کرده و فضا را برای حضور گردشگران آماده کردند. با پیگیری‌های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشوق‌هایی برای بخش‌های گردشگری در نظر گرفتند که برای این امر، ۲۰ مصوبه در هیأت دولت وجود دارد. من با قرار دادن مشوق‌های بیشتر در این رابطه موافق هستم.

 وی گفت: ما هم میراث فرهنگی، هم گردشگری و هم صنایع دستی داریم. فعال شدن گردشگری هم بر میراث فرهنگی تأثیرگذار است و هم بر صنایع دستی. صنایع دستی یکی از آن کارهای ارزشمندی است که امروز به دست توانای زنان و مردان انجام می‌شود. خلق صنایع دستی به دست توانا و هنرمند آنها است. آثار بسیار زیبایی برای زندگی مردم که می‌تواند بازار خیلی خوبی پیدا کند.

رئیس جمهور تأکید کرد: میراث کهن ما، میراث فرهنگی باید نگهداری شود. اگر درست نگهداری شود و مورد استفاده قرار نگیرد، میرایی پیدا می‌کند. بزرگان میراث فرهنگی می‌گویند اگر شما درِ یک مرکز مربوط به هزار سال قبل را بستید، این دچار میرایی می‌شود. زنده بودن میراث فرهنگی در این است که خوب نگهداری شود و مورد استفاده قرار بگیرد؛ استفاده با حفظ میراثی. در ایی صورت است که دچار میرایی نخواهد شد.

رییس جمهور ادامه داد: زنده بودن میراث فرهنگی ما در این است که گردشگری فعال شود بنابراین میراث فرهنگی و صنایع دستی ملزم به فعال شدن حوزه گردشگری است.

وی با بیان این که در کنار گردشگری فرهنگی و طبیعی، گردشگری سلامت هم داریم گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در حوزه پزشکی حرف اول را در منطقه می زند؛ در دنیا جزو کشورهایی هستیم که در زمینه محصولات و تجهیزات پزشکی حرفی برای گفتن دارد.

آیت الله رییسی با بیان این که ۹۸ درصد از داروهای کشور ساخت داخل است، افزود: امروز در ایران در حوزه تولید دارو کار دانش بنیان صورت می گیرد و شرکت های دانش بنیان فعال هستند و نیروهای کارآزموده متخصص که در دانشگاه های ما تربیت شده اند امروز دستان توانمند آنها می تواند سلامت را به افراد بیمار برگرداند.

 رییس جمهور  با بیان این که ۲۷۷ مرکز درمانی در کشور آماده پذیرش گردشگر سلامت است، ادامه داد: امروز بیشتر کشورهای منطقه ترجیح می دهند به جای این که برای معالجه به اروپا بروند به ایران بیایند چرا که احساس آنها این است که کار درمان در ایران ارزان تر ، سهل تر و موثر تر است.  

وی با تاکید بر این که حوزه گردشگری فناورانه باید فعال تر عمل کند، گفت: در جمهوری اسلامی ایران برای دانش پژوهان، دانشمندان و کسانی که به دنبال نوآوری و کارهای فناورانه اند علاوه بر تهران در مراکز استانها پارک های علم و فناوری است بنابراین یکی از حوزه هایی که می تواند حوزه گردشگری را فعال کند پارک های علم و فناوری است.

 آیت الله رییسی ادامه داد: برای بعضی از مسوولان کشورهایی که به ایران سفر می کنند، برنامه بازدید از پارک علم و فناوری داریم که برای آنها این بازدید بسیار دلنشین بوده است چرا که پیشرفت های جمهوری اسلامی در این بازدیدها به نمایش گذاشته می شود و این خود یکی از راه های فعال کردن حوزه گردشگری فناورانه است.

وی با بیان این که سرمایه گذاری در زمینه گردشگری ضروری است، گفت: از استانداران می خواهم که برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری فعال تر عمل کنند. چرا که همه استان های ما زمینه گردشگری دارند، از همه استانداران، وزیران و سازمان ها می خواهم به حوزه گردشگری به عنوان حوزه اقتصاد پیشران و شتاب دهنده دیگر حوزه های اقتصادی اهمیت بدهند.

آیت الله رییسی در ادامه درباره گردشگری زیارت گفت: مرقد نورانی حضرت رضا (ع) و امام زادگان پیوست مهاجرت موسی بن الرضا به ایران و مراکز این گونه مربوط به حوزه گردشگری زیارت است بنابراین مساله گردشگری زیارت بسیار اهمیت دارد .

گردشگری زیارت بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد

رییس جمهور با بیان اینکه گردشگری زیارت از سایر گردشگری‌ها متمایز است، تصریح کرد: گردشگری زیارت میل قلبی برای زائراست تا به طرف زیارتگاه برود و جسم و میل قلبی او، وی را به سمت زیارت می‌کشاند تا ارتباط بین زائر و مزور برقرار شود.

وی با بیان اینکه بخشی از زائران حضرت رضا(ع) مشتاقان ایشان در کشورها مسلمان و سایر کشورها هستند، یادآور شد: این رویکرد نشان می‌دهد که گردشگری زیارت از مواردی است که به رغم اینکه فعال است ولی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

سرمایه گذار باید بتواند بدون نگرانی در حوزه گردشگری سرمایه‌ گذاری کند

آیت الله رییسی در ادامه سخنان خود با اشاره به جذب سرمایه توسط سرمایه گذاران در حوزه گردشگری، اظهار داشت: باید این رویه به نحوی انجام شود تا وزارتخانه مربوطه، استانداران و همه فعالان در حوزه گردشگری تلاش کنند تا سرمایه گذاران احساس کنند سرمایه و سودش تضمین شده است و این سرمایه گذاری برای او سودآوراست.

رییس جمهور تاکید کرد: هرچند سرمایه گذار برای بازگشت اصل سرمایه و سود آن نگرانی دارد ولی جاذبه‌های سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی به نحوی است که همواره گردشگری به مانند امسال و سال‌های گذشته رشد داشته و بیش از این هم زمینه برای رشد آن وجود دارد.

آیت الله رییسی ازوزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون وی در این حوزه خواست با جلسه با وزارتخانه‌های مختلف و دستگاه‌های مربوط نسبت به رفع مشکلات و برخی از ناهماهنگی‌های حوزه گردشگری اقدام کنند و در ادامه گفت: در این حوزه باید به نحوی عمل شود که گردشگر از مبدا یعنی جایی که عازم سفر می‌شود تا مبدا یعنی جایی که باید به آن برگردد، احساس کند سفر پرباری را تجربه کرده است.

رییس جمهور ادامه داد: گردشگر باید احساس کند سفر وی سبب نقش آفرینی در زندگی او شده و برنامه ریزی فقط تا فرودگاه نیست بلکه برنامه ریزی برای او باید از مبدا تا مبدا انجام شود تا این سفر برای گردشگر بسیار دلنشین، خاطره انگیز، عبرت آموز و برخوردار از دستاورد شود.

آیت الله رئیسی در ادامه سخنان خود با قدردانی از عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و همکاران وی برای گام‌هایی که در این زمینه برداشته شده است، یادآور شد: امیدوارم این نشست برای  همفکری و هم اندیشی فعالان حوزه گردشگری جلسه مبارکی باشد و در جلسات کارشناسی نظرات و دیدگاه‌ها را مطرح کنید و حتما توسط مسوولان مربوط به ویژه استانداران مورد پیگیری قرار گیرد.

رییس جمهور اضافه کرد: موضوع گردشگری باید از همه ابعاد مورد توجه قرار گیرد تا آثار فرهنگی کشور و انقلاب اسلامی، مردم خوب و مهمان دوست ایران، فرهنگ غنی، تمدن کهن و داشته‌های بسیارعلمی و فناوری  کشور و پیشرفت‌های بسیاری که به رغم همه تهدیدها و تحریم ها داشته است، گردشگران ببینند.

وی با اشاره به حضور روسا و مقامات کشورهای مختلف در ایران اسلامی عنوان کرد: این مقامات در بازدید از پارک‌های علم و فناوری کشور، رسما شگفتی خود را اعلام کردند که چگونه توانستید به رغم همه این تهدیدها و تحریم‌ها این میزان پیشرفت کنید.

رییسی خاطرنشان کرد: برای این پیشرفت‌ها باید شکرگذار خداوند متعال بود و به رغم اینکه فعالیت همه فعالان حوزه گردشگری را ارج می نهیم و زحمات آنها محفوظ است، اما باید در این باره طرح نوعی برانداخت و گامی بلندتر از گام‌های گذشته برداشت و باید کار جهشی در این حوزه انجام شود.

 گفتنی است ، هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه گردشگری در کشور است؛ تفاوت نمایشگاه امسال این است که فضاهای محل دائمی نمایشگاه‌های تهران نسبت به سال قبل به گردشگری اختصاص پیدا کرده و صنایع دستی که همزمان با این نمایشگاه برپا می‌شد، از آن حذف شده است تا از روز سوم تا ششم اسفند ماه در قالب نمایشگاه ملی به صورت جداگانه برگزار شود.

این نمایشگاه امروز و با حضور آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان، عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین زوراب پولولیکاشویلی رئیس سازمان جهانی گردشگری ملل متحد افتتاح شد.

انتهای پیام/