پایان تیتر: بایدن

چند روز بعد از اعلام پیروزی بایدن از طریق رسانه های آمریکا، رسانه های کانادایی گمانه زنی‌هایی را در مورد مهره های کلیدی کابینه بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا مطرح کرده اند؛ این در حالی است که ترامپ هنوز مدعی تقلب در انتخابات است و شکست خود را نپذیرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، رسانه کانادایی «لاپرس» در گزارشی نوشت: به رغم برخی نشانه ها که حکایت از پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از سوی دونالد ترامپ را دارد؛ اما او همچنان در شیپور ادعاهای خود مبنی بر مشخص نبودن نتیجه و تقلب در انتخابات می دمد و به پیام های خود در توئیت ادامه می دهد؛ او در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در بعدازظهر جمعه اعلام کرد که هنوز مشخص نیست کدام دولت رهبری ایالات متحده را بر عهده خواهد داشت.

رسانه های آمریکایی روز جمعه گزارش دادند که جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، با پیروزی در ایالت جورجیا آرای الکترال خود را به ۳۰۶ در برابر ۲۳۲ ترامپ رساند.

لاپرس افزود: شواهد و قرائن گواه آن است که دونالد ترامپ دیگر امید زیادی به ماندن در کاخ سفید پس از ۲۰ ژانویه ندارد؛ چراکه وکلای او پرونده های قضایی را که در آریزونا برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات در آن ایالت آغاز کرده بود، رها کردند. همچنین اقدام مشابهی در پنسیلوانیا نیز پس از کناره گیری مسئول پرونده صورت گرفت.

این رسانه کانادایی تصریح کرد: در همین حال، جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده به همراه کامالا هریس معاون خود، آماده می شود تا در ۲۰ ژانویه، چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده شود؛ او در نخستین اقدام پس از انتخابات، رونالد کلین را به عنوان رئیس کارکنان کاخ سفید و دستیار خود منصوب کرده و در حال چینش دیگر مهره های کابینه دولت خود است.

به نوشته لاپرس؛ در این راستا، گمانه زنی هایی در محافل و رسانه ها پیرامون گزینه های احتمالی افرادی که تصدی پست های مهم در کابینه بایدن را به عهده خواهند گرفت؛ مطرح شده است.

این رسانه کانادایی در ادامه اسامی گزینه های احتمالی را به شرح ذیل عنوان می کند:

۱) مهم ترین پست، وزیر امور خارجه است؛ در این رابطه نامی که اغلب مطرح می شود؛ نام سوزان رایس/Susan Rice، مشاور پیشین امنیت ملی در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما است.

۲) به نظر می رسد درمورد وزیر دفاع، نام میشل فلورنوی/ Michèle Flournoy در اولویت قرار دارد؛ او اولین زنی خواهد بود که پنتاگون را رهبری می کند.

آسوشیتدپرس روز گذشته گزارش داد که جو بایدن ممکن است یک گام تاریخی برداشته و برای اولین بار یک زن را به عنوان وزیر دفاع آمریکا منصوب کند؛  مقام‌های آمریکایی و ناظران سیاسی میشل فلورنوی از چهره‌های میانه‌رو پنتاگون را مهمترین گزینه بایدن برای تصدی وزارت دفاع آمریکا می‌دانند.

فلورنوی ۵۹ ساله حامی همکاری نظامی خارجی است که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ معاون وزیر دفاع آمریکا بود.

جه جانسون وزیر سابق امنیت ملی نیز از دیگر گزینه‌های تصدی پنتاگون است اما از آنجا که بایدن وعده داده است کابینه متنوعی داشته باشد فلورنوی از شانس بیشتری برای قرار گرفتن در راس وزارت دفاع برخوردار است.

پیش‌تر هیلاری کلینتون نیز در نظر داشت در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ فلورنوی را به ریاست پنتاگون انتخاب کند.

پنتاگون در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ دوره پرفراز و نشیبی داشته و پنج مرد در راس آن قرار داشته‌اند.

ترامپ هفته گذشته مارک اسپر وزیر دفاع را به دلیل اختلاف بر سر خارج کردن نیروهای آمریکایی از چند کشور و استفاده از نظامیان برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی اخراج کرد.

۳) پست مهم دیگر، دادستان کل کشور است که انتظار می رود به داگ جونز/Doug Jones، دوست دیرینه جو بایدن اختصاص یابد؛ او که به تازگی پست خود را به عنوان سناتور در آلاباما از دست داده؛ مدت طولانی به عنوان یک وکیل در آن ایالت فعالیت می کند.

۴) پیش بینی ها نشان می دهد که کلید خزانه داری به لائل برینارد/ Lael Brainard خواهد رسید که قبلا نیز در این وزارتخانه مشغول به کار بود. او همچنین در شورای حکام بانک مرکزی ایالات متحده خدمت می کرد.

۵) بایدن با انتصاب برنی سندرز/Bernie Sanders به عنوان وزیر کار ممکن است همه را غافلگیر کند؛ انتصابی که به لحاظ سیاسی ریسک زیادی دارد.

«برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت چهارشنبه شب به وقت محلی آمریکا در مصاحبه با شبکه سی. ان. ان گفت: اگر جو بایدن از وی درخواست کند تصدی وزارت کار آمریکا را برعهده خواهد گرفت.

گروهی از ترقیخواهان تلاش می‌کنند تا برای پیشبرد سیاست‌های جناح چپ حزب دموکرات سندرز را به کابینه بایدن بفرستند.

سندرز در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد اما موفقیتی کسب نکرد. با این حال، وی توانست هواداران زیادی برای خود پیدا کند.

«اندی لوی» نماینده دموکرات میشیگان در مجلس نمایندگان و «تام پرز» رئیس کمیته ملی حزب دموکرات از دیگر نامزدهایی هستند که نام آنها برای تصدی وزارت کار آمریکا در دولت بایدن مطرح شده است.

احتمال می‌رود که نامزدی سندرز برای وزارت کار با مخالفت شدید جمهوریخواهان مواجه شود.

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است که بایدن قصد دارد زنان را در سمت‌های دیگر منصوب کند، از جمله هیلاری کلینتون و وندی شرمن نام‌های دیگری هستند که احتمال حضور آنها در کابینه بایدن وجود دارد.

 روزنامه واشنگتن پست جمعه گزارش داد که تیم انتقال قدرت بایدن در حال بررسی صلاحیت هیلاری کلینتون برای انتصاب وی به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد است.

برخی رسانه‌های دیگر، از شرمن به عنوان دیگر نامزد تصدی این سمت نام برده‌اند.

شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا بود و نقشی محوری در مذاکرات هسته‌ای دولت اوباما با ایران داشت.

لاپرس در ادامه به نقل از چارلز فیلیپ دیوید/ Charles-Philippe David، کارشناس مسائل سیاسی آمریکا نوشت: بایدن،  رئیس جمهور منتخب ایالات متحده،  یک جمهوری خواه شاخص مانند جان کاسیچ/John Kasich را در کابینه خود منصوب می کند؛ در واقع او از این طریق نشان می دهد مصمم است که با اردوگاه مخالف خود همکاری کند.

روزنامه راست‌گرای نیویورک پست پیش تر به نقل از منابع آگاه خبر داد که جو بایدن فهرستی ۳۰ نفره از اعضای دو حزب اصلی کنگره را که مشهور به همکاری با حزب رقیب هستد،  تهیه کرده تا از آنان در سمت‌های کلیدی کابینه احتمالی خود استفاده کند.

این رسانه کانادایی یادآور شد: بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا با یک چالش مضاعفی روبرو خواهد شد و آن تایید گزینه های کابینه او در مجلس سنا است.

جمهوری‌خواهان تاکنون توانسته‌اند ۴۹ کرسی سنا را در برابر ۴۸ کرسی دموکرات‌ها به خود اختصاص دهند. در مجلس نیز دموکرات‌ها ۲۱۸ کرسی اکثریت را تصاحب کرده‌اند و جمهوری‌خواهان نیز تاکنون برنده انتخابات ۲۰۱ حوزه بوده‌اند.

لاپرس در پایان گزارش خود نوشت: جمهوری خواهان و دموکرات ها نگاه های خود را به انتخابات دور دوم ۵ ژانویه برای تصدی دو کرسی ایالت جورجیا در سنا دوخته اند؛ اگر دموکرات ها بخواهند وزنه ترازوی سنا را به نفع خود تغییر دهند باید در این انتخابات پیروز و صاحب این دو کرسی شوند. در این صورت، کامالا هریس، معاون رئیس جمهور، ریاست مجلس سنا را بر عهده خواهد گرفت؛ سناریویی که فیلیپ دیوید آن را بعید می داند.  

روزنامه واشنگتن تایمز نیز نوشت: آمریکایی های لاتین تبار که نقش مهمی را در جلب حمایت از نامزدهای انتخاباتی داشته اند اکنون با مشخص شدن نتایج و پیروزی بایدن خواستار سهم در کابینه و دولت جدید آمریکا هستند.

بایدن در اولین توییت پس از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده بود: رئیس‌جمهوری تمام مردم آمریکا خواهم بود، چه آنهایی که به من رأی دادند و چه آنهایی که به من رأی ندادند.

انتهای پیام/