وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به احداث ۲ هزار و ۵٨۶ تخت مراقبت های ویژه در دولت یازدهم دوره اشاره کرد و گفت: احداث این شمار تخت معادل ۵٠ درصد کل تخت های مراقبت ویژه در طول تاریخ ایران است که اقدامی بی نظیر به شمار می آید.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، سیدحسن هاشمی در دومین جشنواره مشاهیر پزشکی کشور، افزود: طی فعالیت دولت یازدهم درپرداختی از جیب مردم و توزیع و کنترل دارو با حدود ۴۲درصد کاهش روبه رو بوده ایم، نوسازی ۳۰هزار تخت و احداث ۲۱هزار تخت بیمارستانی ظرف ۲ سال اخیر و نیز احداث ۲۱ پایگاه اورژانس هوایی از جمله اقدامات این سال ها است.
هاشمی یادآور شد: مرگ و میر نوزاد و مادر طی سال گذشته در استان کهکیلویه و بویراحمد نداشتیم؛ این میزان در کرمان نیز در ۲ سال گذشته صفر بوده است.
وی بیان کرد: طبابت، امروز بدون اخلاق فایده ای ندارد؛ اخلاق، چیزی جز انجام عاشقانه آنچه که به درد مردم و التیام آنها بخورد، نیست که البته باید همراه با مودت و مهرورزی باشد.
هاشمی افزود: ما پزشکان بیش از دیگران وظیفه داریم از اخلاق، پاسداری و از هرگونه خطا پرهیز کنیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز همه مردم می دانند که پزشک باید حداقل یک سوم عمرش را تحصیل کند اما اطلاع کمتری از مسئولیت اجتماعی پزشک دارند.
وزیربهداشت به ضرورت نمایش تصاویر زیبای پزشکی درکنار اتفاقات تلخ آن و خودداری از سیاه نمایی جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: با این حال گزارش هایی که به مسئولان کشور می رسد همواره نشان دهنده اعتماد جامعه به این قشر است و مجموعه عملکرد جامعه پزشکان در طرح تحول سلامت باعث افزایش اعتماد در نگاه مردم شده است.

**مشکلات مردم نباید مخفی بماند
وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر لزوم تمرکز بر موضوع بیمه و بودجه و حقوق مردم خاطرنشان کرد: فقط ٢٠ درصد تولیت در اختیار وزارت بهداشت است و مابقی آن برعهده دستگاه های اجرایی دیگر است.
هاشمی ادامه داد: مشکلات مردم در موضوع غذا، هوا و آب آشامیدنی بسیار زیاد است و نباید مخفی بماند که البته این شفاف سازی نباید در جهت مایوس کردن مردم باشد.
وی همچنین به اقدامات کنترلی درباره بیماری های واگیردار هم اشاره کرد و آن را مایه خرسندی دانست.
وزیر بهداشت به عنوان نمونه گفت: آمار مبتلایان بیماری مالاریا که در سال های گذشته در کرمان بالغ بریک هزار تن گزارش می شد اکنون به ۶ تن رسیده که همین شمار هم به دلیل انتقال بیماری از کشورهای همسایه بوده است.

**کمبود تخت بیمارستانی و نیروی انسانی
هاشمی با اشاره به کمبود تخت های بیمارستانی درکشور تاکید کرد: از نظر نیروی انسانی دچار کمبودیم و با وجود داشتن قشر تحصیلکرده همچنان نیازمند پزشک و دندانپزشک و متخصصان بین رشته ای به ویژه در مناطق محروم هستیم.

انتهای پیام