سردار مجید گفت: حدود ۴۰۰ تارنما در خصوص عرضه اسلحه شناسایی و در حال برخورد با آن‌ها هستیم.

به گزارش پایان تیتر، سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: ۱۲۰۰ تارنما، سایت و شبکه اجتماعی مورد رصد عام پلیس فتا قرار گرفت و حتی تصویر افراد با یک اسلحه بادی هم رصد شد.

وی افزود:۲۵۰ مورد محتوا حذف شد. حدود ۴۰۰ تارنما در خصوص عرضه اسلحه شناسایی و در حال برخورد با آن‌ها هستیم.

سردار وحید مجید خاطرنشان کرد: ۳۸ مروج خشونت در فضای مجازی از ۱۰ اردیبهشت تا امروز دستگیر شده اند.

وی با اشاره به آمار کاربران در فضای مجازی افزود: تعداد کاربران اینترنت رشد چشمگیری داشته و بیش از ۳۶۰ میلیون نفر برای نخستین بار آنلاین شده اند؛ به بیان دیگر هر روز بیش از یک میلیون نفر به این جمع افزوده شده اند.

رئیس پلیس فتا ادامه داد:۵۷ درصد جمعیت جهان یعنی ۴ میلیارد و ۳۸۸ میلیون نفر از جمعیت ۷ میلیارد ۶۷۶ میلیون نفر دنیا به اینترنت متصل می‌باشند.

وی تصریح کرد: در ایران از ۸۳ میلیون نفر، ۷۳ میلیون کابر اینترنت با ضریب نفوذ ۸۹ درصد اعلام شده که نسبت به سال ۲۰۱۷، ۲۹ درصد افزایش یافته است.

رئیس پلیس فتا بیان کرد: استفاده کنندگان از اینترنت موبایل ۶۳ میلیون نفر می‌باشند که ۶۷ درصد با ضریب نفوذ ۷۷ درصد اختصاص داده اند.

سردار مجید با اشاره به سیم کارت‌های رجیستر شده در ایران گفت:سیم کارت‌های رجیستر شده در شبکه‌های مخابراتی معادل بیش از ۱۲۳ میلیون بوده است که نرخ متوسط بهره برداری دو سیم کارت است.

وی درباره خرید آنلاین افراد اظهار کرد:۹۲ درصد افراد دارای حساب بانکی می‌باشند که ۴۶ درصد افراد اقدام به خرید آنلاین می‌نمایند که ۵۲ درصد آقایان و ۴۱ درصد بانوان هستند.

رئیس پلیس فتا با اشاره به حفظ حریم خصوصی افراد گفت:با توجه به اینکه در کشور ما شبکه‌های اجتماعی خارجی فعال هستند و سرور‌های آن‌ها در خارج از کشور است، حفظ حریم خصوصی و امنیت فضای مجازی در این خصوص بسیار مهم است و می‌طلبد که نظارت‌های کلان فنی جدی در این رابطه اعمال شود.

وی با اشاره به برخی از فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون امنیت فضای مجازی سایبر بیان کرد: بلافاصله در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۸ طرح‌هایی در ارتباط با مبارزه با عرضه کنندگان سلاح و مهمات و همچنین مقابله با ترویج خشونت تدوین و طراحی و به سراسر استان‌های کشور ابلاغ شد.

سردار مجید ادامه داد:از مجموع تارنما‌های رصد شده بالغ بر ۷۵۰ تارنما با مضامین عمومی و فاقد محتوای مجرمانه مرتبط با موضوع استخراج که از این تعداد بالغ بر ۲۴۰ تارنما که عمدتا موارد جعلی، تبلیغاتی و با هدف جذب فالوئر و بعضا کلاهبرداری‌های اینترنت است و اخذ وجه از کاربران بوده، مورد رسیدگی واقع واز دسترس خارج شده اند.

وی افزود:حدود ۴۰۰ تارنما با محتوای مجرمانه که ۷۶ درصد در اینستاگرام، ۱۴ درصد تلگرام، ۶ درصد سایت‌ها و ۴ درصد سایر بستر‌های سایبری تحت رسیدگی واقع و اقدامات شناسایی و مقابله‌ای توسط پلیس تخصصی در این رابطه به عمل آمده است.

انتهای پیام/