انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۶ از دیروز (شنبه) آغاز شده و داوطلبان تا ۱۳ اردیبهشت فرصت دارند نسبت به انتخاب ۵۰ رشته اقدام کنند.

به گزارش  پایان نیوز ،  در روزهایی که همه سرگرم انتخابات و مناظره‌ها و سایر فعالیت‌ها هستند، برخی داوطلبان در تکاپو برای پذیرش در مقاطع بالاتر تلاش می‌کنند و در این بین داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد و دکتری جنب و جوش بیشتری دارند و روزهای مهمی را پشت سر می‌گذارند.

در ادامه مهم‌ترین اخبار ۴ کنکور پرطرفدار آمده است:
*** آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۶ 
انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۶ از دیروز (شنبه) آغاز شده و داوطلبان تا روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه فرصت دارند نسبت به انتخاب ۵۰ رشته اقدام کنند.
برخی نکات مهم:
– ۱۹۹ هزار و ۳۰۳ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند (۷۵ هزار و ۱۴۸ نفر مجاز به انتخاب رشته‌های دوره‌های روزانه و سایر دوره‌ها هستند و ۱۲۴ هزار و ۱۵۵ نفر منحصرا مجاز به انتخاب رشته سایر دوره‌ها).
– ظرفیت پذیرش دانشجو (به جز دانشگاه آزاد)، ۱۴ هزار و ۴۱۴ نفر است.
– انتخاب رشته داوطلبان دانشگاه آزاد مستقل است.
– اسامی معرفی‌شدگان دارنده حد نصاب در هفته اول خرداد ۹۶ از طریق سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد.
*** اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با انتخاب رشته و اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون ورودی دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۶ منتشر شد.
*** فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد
تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز (PhD) سال ۹۶ که در اسفند ۹۵ توسط سازمان سنجش برگزار شد، می‌توانند همزمان با انتخاب رشته سازمان سنجش، برای پذیرش در دانشگاه آزاد به صورت جداگانه به سامانه اینترنتی به نشانی Azmoon.org مراجعه کرده و انتخاب رشته کنند.
برخی نکات مهم:
– ثبت نام دوره‌های بدون آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد نیز بر اساس مجوزهای موجود همزمان با دوره‌های با آزمون انجام خواهد شد.
– مقرر شد برای کاهش هزینه‌های داوطلبان، تنها یک بار هزینه مصاحبه متمرکز از داوطلبان اخذ شود.
– هزینه انتخاب رشته دکتری آزاد ۱۵۰ هزار تومان است.
– دانشگاه آزاد با وجود اعلام ظرفیت در دکتری ۹۵، برای دکتری ۹۶ هنوز ظرفیتی را مشخص نکرده است و این در حالی است که داوطلبان می‌توانند ۴۰ کدرشته محل را انتخاب کنند.
– انتخاب رشته و پذیرش دانشجو بر اساس کارنامه و نمره کل صورت می‌گیرد.
– مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفت‌وگویی از حذف برخی کد رشته محل‌های مقطع دکتری دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: بسیاری از کد رشته‌های دانشگاه آزاد حذف شده، ولی تصور می‌کنیم وضعیت این دانشگاه رو به بهبود است و گام‌های خوبی برداشته شده است.
*** انتشار دفترچه سوالات آزمون ارشد ۹۶
سؤالات آزمون کدرشته‌های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.
برخی نکات مهم:
– کلید اولیه سوالات آزمون نیز روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت از طریق سازمان سنجش منتشر خواهد شد.
– در صورتی‌که هر یک از داوطلبان هرگونه مطلب یا سوالی در زمینه سوالات و کلید آزمون داشته باشند از روز پنج‌شنبه چهاردهم اردیبهشت تا دوشنبه ۱۸ اردیبهشت می‌توانند منحصرا از طریق سیستم پاسخگویی الکترونیکی سایت سازمان سنجش، سوال خود را به اطلاع مسئولان این سازمان برسانند و سوالات و تقاضاهایی که از طرق دیگر یا پس از ۱۸ اردیبهشت ارسال شود قابل پاسخگویی نیست.