عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه بحث اقتصاد مقاومتی امروز برای کشور اجباری می باشد گفت: این موضوع از جهات مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و عملی پذیرفته شده و اجرای آن ضرورت دارد.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در آیین اختتامیه نشست استانداران منطقه یک با سفیران و نمایندگی های جمهوری اسلامی در کشورهای منتخب در تبریز اظهار کرد: تعهدی نسبت به مردم و انقلاب داریم و با واقعیت هایی روبرو هستیم که اقتصاد مقاومتی را توجیه می کند.
وی اضافه کرد: دولت و شخص رئیس جمهوری نسبت به این سیاست و برنامه پایبند هستند و بیش از ۷۰ درصد انرژی داخلی دولت صرف تحقق اقتصاد مقاومتی می شود.
رحمانی فضلی با اشاره به توافق برجام و شرایطی که پس از آن در کشور ایجاد شده، افزود: اقتصاد مقاومتی باید زمینه باشد تا دستاوردهای برجام را به صورت ملموس به مردم نشان دهیم.
وی خاطرنشان کرد: البته به غلط و یا از روی ناآگاهی ایرادهایی از برجام گرفته می شود درحالی که برجام بستری برای دفع شر و تسهیل فعالیت های کشور در عرصه داخلی، منطقه ای و بین المللی است و بهره برداری بهینه از آن به هنر ما بستگی دارد.
وی افزود: پس از برجام فضای مطلوب تری ایجاد و ایران هراسی کمتر شده، اجماع جهانی علیه ایران شکسته و تمایل سرمایه گذاران برای ورود به ایران بیشتر شده اما هنوز ایده آل نیست.
**از معرض اتهام بزرگ پولشویی و تامین مالی تروریسم بیرون آمدیم
وزیر کشور در بخش دیگر سخنان خود به بحث پولشویی اشاره کرد و گفت: برای ورود به نظام بین المللی انتقال پول با سه مشکل قوانین ضد پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و FATF مواجه بودیم و امسال توانستیم به مدت ۱۸ ماه از لیست سیاه خارج و در سطح بین المللی از معرض اتهام بزرگ پولشویی و تامین مالی تروریسم خارج شویم.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: البته در تعریف تروریسم باید بازنگری هایی صورت گیرد و جمهوری اسلامی بر اساس قوانین خود در این زمینه اقدام خواهد کرد و مردم از بابت تعهدهایی که دولت می دهد نگرانی نداشته باشند زیرا که دولت در هر اقدامی عزت، شرف و آرمان های انقلاب را مد نظر دارد اما ناگزیریم که جلوی بهانه جویی در عرصه بین المللی را بگیریم.
**اصلاح قوانین باید درراستای روان کنندگی و تسریع کنندگی تقویت شود
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به اصلاح قوانین و مقررات صادرات اشاره کرد و گفت: اصلاح و یا تدوین این قوانین باید در راستای تسریع بخشیدن به صادرات باشد.
رحمانی فضلی به نشست مشترک استانداران و سفرا در تبریز اشاره کرد و گفت: این نشست تلاقی دو موضوع مهم سیاست خارجی و اقتصاد مقاومتی است که می تواند زمینه ساز بهره برداری مناسب شود.
وی افزود: البته این کار آسانی نیست و نباید آن را آسان بگیریم زیرا مشکلات خاص خود را دارد و آسان نبودن به معنای هراس از کار نیست بلکه باید با همت وارد عرصه شویم.
رحمانی فضلی به واگذاری بیش از ۱۰۰ مورد از اختیارات دولت به سازمان ها خبر داد و گفت: وظیفه ما روان سازی امور در داخل است و استانداران به لحاظ اینکه از اختیارات کافی برخوردارند در تصمیم گیری ها دچار مشکلات می شوند.
وی بر اصلاح قوانین، رقابت پذیری و تولید در زمینه توسعه صادرات کشور تاکید و صادرکنندگان را از انفعال در این مسیر برحذر داشت.
نشست دو روزه استانداران منطقه یک شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل با سفیران و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، گرجستان و ارمنستان در تبریز برگزار شد./
انتهای پیام