نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات، گفت: ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به هشت هزار صنایع کوچک و متوسط و شماری از واحد کشاورزی در چهار ماه اخیر پرداخت شده است.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پرداخت رقم تسهیلات مذکور که در راستای حمایت از تولید و خروج واحدهای صنعتی از رکود اعطا شده، در صورت همکاری و تسریع در خدمات بانکی تا دو برابر نیز افزایش می یابد.
وی بیان کرد: برخی بانک هاعامل در سال جاری همکاری خوبی برای پرداخت تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط داشتند و انتظار از نظام بانکی این است که با سرعت عمل بالاتری پرونده متقاضیان تسهیلات صنعتی را رسیدگی کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در شرایط پسا برجام، صنعت کشور روند رو به رشدی را طی می کند و در حوزه صنایع معدنی از جمله صنعت سنگ نیز مزیت های خوبی وجود دارد اما، راه دراز و پر مشقتی برای دستیابی به اهداف چشم انداز پیش رو است.
نعمت زاده گفت: رسیدن به هشت درصد رشد اقتصادی سالانه مطرح شده در برنامه ششم توسعه همت و منابع مالی زیادی را می خواهد و تحقق این مهم به برنامه محوری، همدلی و قوانین ثابت و کارامد نیاز دارد.
وی افزود: لوایح کارشناسی می تواند اقتصاد را متحول کند و برای رسیدن به توسعه و پیشرفت باید از قوانین دست و پا گیر جدا شد و بستر را برای حمایت و رونق تولید تسهیل کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: شرایط فعلی کشور به هیچ عنوان به حجم گسترده قوانین نیاز ندارد بلکه باید با تسهیل راه و مقررات زدایی وضعیت را برای تولید کننده سهل کرد.
نعمت زاده با انتقاد از صادرات سنگ به صورت خام و کوپ ادامه داد: ارزش افزوده و تولید ثروت نیاز کنونی کشور است و باید با تقویت زنجیره فراوری سنگ از خام فروشی و صادرات فاقد فراوری این محصول ارزشمند جلوگیری کرد.
وی بیان کرد: حوزه فرآوری صنعت سنگ ایران باید بر اساس تقاضاهای جهانی و سلایق بین المللی باشد و تولید بر مبنای سلایق داخلی این حوزه را رقابتی نمی کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واحدهای کوچک و متوسط در صنعت سنگ کشور باید به صورت خوشه ، کنسرسیوم یا شرکت های بزرگ ساماندهی شوند و با هماهنگی و هم افزایی؛ صادرات مشترک داشته باشند.
نعمت زاده اضافه کرد: تجهیز واحدهای معدنی و فرآوری سنگ با ماشین آلات و تجهیزات روز امری اجتناب ناپذیر است چرا که توجه به این مهم کیفیت در تولید، کاهش هزینه و محصول پرمشتری خواهد داشت .
وی گفت: محلات ظرفیت صنعت ماشین سازی فراوری را دارد و در صورت راه اندازی این صنعت اشتغال و ایجاد درآمد افزایش می یابد.
یادآور می گردد در سفر ۲ روزه وزیرصنعت، معدن و تجارت و هیات همراه به استان مرکزی علاوه بر افتتاح رسمی نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات و نشست با فعالان صنعت خمین، از چندین واحد صنعتی اراک و ساوه بازدید می شود و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و همچنین تشکیل نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان از دیگر برنامه ها خواهد بود.
گفتنی است نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات در فضایی به وسعت ۵۵ هزار متر مربع با ۳۵۰ غرفه و حضور فعالانه تولید کنندگان داخلی و خارجی در کیلومتر ۱۰ محور نیم ور به محلات دایر شده و آخرین دستاوردها در حوزه سنگ های تزئینی و ساختمانی، معادن سنگ، تجهیزات و ماشین آلات، هنرهای جانبی و صنایع وابسته به سنگ در معرض دید عموم قرار گرفته است.
این نمایشگاه بین المللی از ۲۴ تا ۲۷ شهریور ماه جاری در محل نمایشگاه دائمی سنگ ایران در شهر نیم ور محلات در معرض دید علاقه مندان قرار دارد./
پایان پیام