نمکی گفت: توافقاتی بین وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه انجام شده تا شهروندان چینی قبل از ورود به کشور کارت تندرستی اخذ کنند.

پایان تیتر: دکتر نمکی وزیر بهداشت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز در حاشیه مراسم یک صد و دهمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با انجام پیگیری‌های لازم بخشی از مطالعات سازمان تأمین اجتماعی وصول شده است که ما آن را به حوزه دارو و پرسنل نظام سلامت بابت بدهی‌شان پرداخت کردیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: به تازگی مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان اوراق بهادار بابت مطالباتمان از سازمان بیمه تأمین اجتماعی دریافت کرده‌ایم که بین مراکز مختلف توزیع خواهد شد.

او ادامه داد: در حال حاضر معوقه کارانه و اضافه کار پرسنل بیش از ۳ الی ۴ ماه بیشتر نیست و این رقم بسیار معقول است.

نمکی با اشاره به پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه حوزه سلامت تأکید کرد: امروزه میزان مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر به یک دهم رسیده و پوشش واکسیناسیون ۲۵ درصدی در دوران قبل از انقلاب در این برهه از زمان ۱۰۰ درصد شده است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: تعداد تخت‌های بیمارستانی به رقم مناسبی در سطح منطقه رسیده است و امسال اجرای پویش ۲۰۵۰ را در سراسر کشور اجرا داشتیم  به طوری که هر هفته ۵۰ پروژه در مناطق کمتر برخوردار به بهره‌برداری می‌رسد.

او با اشاره به انتشار ویروس کرونااظهار کرد: ویروس کرونا در سال ۲۰۰۲ تحت عنوان سارس در کشور چین و در سال ۲۰۱۲ به نام مرس در شهر جدّه عربستان شیوع پیدا کرده بود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نوع جدید ویروس کرونا در کشور چین بروز پیدا کرده است، ادامه داد: بر اساس توافقی که با وزارت امور خارجه انجام شده شهروندان چینی که نیازی به اخذ ویزا برای سفر به کشورمان نداشتند از این به بعد باید برای ورود به ایران ویزا اخذ کنند و پیش از ورود به کشورمان کارت تندرستی عاری از بیماری کرونا اخذ کرده باشند.

او با اشاره به اینکه آموزش رکن اصلی در پیشگیری از بیماری‌های مختلف است، افزود: ویروس کرونا به اندازه آنفلوانزای H۱N۱ قدرت کشندگی ندارد و تا به امروز خوشبختانه هیچ موردی از این بیماری در کشور گزارش نشده است.

نمکی ادامه داد: معتقدم که اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی مردم در زمینه پیشگیری از ویروس کرونا نقش مهمی دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر داروساز یا پزشک بخواهد در هر نقطه‌ای داروخانه یا مطب تأسیس کند در نقاط کمتر برخوردار میزان دسترسی‌ به خدمات این گروه‌ها کاهش پیدا می‌کند و  مناطق محروم دسترسی خوبی به داروخانه یا مراکز درمانی نخواهند داشت.

انتهای پیام/