کارشناسان می‌گویند، زیست‌شناسی و رفتار، ممکن است از دلایلی باشد که مردان بیش از زنان به کووید ۱۹ مبتلا می شوند و بر اثر این بیماری فوت می کنند. به گفته آن‌ها، سیستم ایمنی قوی‌تر زنان نسبت به مردان می‌تواند یکی از دلایل اصلی این موضوع باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، کارشناسان اضافه می‌کنند که تمایل مردان به انجام رفتار‌های پرخطر مانند نادیده گرفتن فاصله اجتماعی یا نشستن مرتب دست‌ها، احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری را بالاتر می‌برد. 

نشانه‌هایی از این ادعا

محققان چینی گفته‌اند که در یک زیرمجموعه بزرگ از بیماران کرونایی، بیش از ۷۰ درصد فوت شدگان را مردان تشکیل می‌دهند. سازمان بهداشت جهانی هم گزارش داده است که ۶۳ درصد مرگ‌های ناشی از کووید ۱۹ در اروپا، مربوط به مردان بوده است.
همچنین یک مطالعه توسط موسسه عالی بهداشت رم در ماه مارس نشان داده است که در میان مبتلایان ایتالیایی به کووید ۱۹، آمار مرگ‌ومیر در مردان ۸ درصد و در زنان ۵ درصد بوده است.

مردان ضعیف‌تر هستند

استیون برگر، متخصص بیماری‌های عفونی و بنیان‌گذار بیماری‌های قلبی در این باره می‌گوید: «این موضوع که کرونا ممکن است برای مردان کشنده‌تر از زنان باشد این واقعیت را بیان می‌کند که بیماری‌های قلبی در مردان مسن بیشتر از زنان مسن است.»
مطالعات همچنین نشان می‌دهد که فشار خون بالا و بیماری کبدی در مردان شیوع بیشتری دارد و همه این‌ها منجر به نتایج منفی بیشتری در رابطه با کووید ۱۹ می‌شود.

عادت‌های پرخطر نقش‌آفرین هستند

انجام رفتار‌های پرخطر مانند سیگار کشیدن بر سلامت ریه تأثیر می‌گذارد و مردان بیش از زنان تمایل به مصرف سیگار و دیگر مواد مخدر دارند. به عنوان مثال، سیگار کشیدن در چین تا حد زیادی یک عادت مردانه است، در نتیجه بسیاری از مردان از بیماری مزمن ریه رنج می‌برند و در صورت ابتلا به کرونا، در معرض آسیب شدیدتری خواهند بود.دربسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع، مردان بیشتر از زنان به کار در فضای باز مشغول هستند و در معرض آلودگی شدیدتر قرار دارند.

بی توجهی به سلامت دردسرساز

استرفتار مردان در جریان همه‌گیری می‌تواند از دیگر دلایل افزایش تعداد ابتلای آن‌ها به کرونا باشد. نظرسنجی گالوپ، نشان می‌دهد که زنان حدود ۵۸ تا ۶۲ درصد بیشتر از مردان نگران کووید ۱۹ هستند.
برگر می‌گوید: «با توجه به این که مردان تمایل بیشتری دارند تا خود را در معرض جمعیت و تبادلات اجتماعی قرار دهند، احتمال قرار گرفتن آن‌ها در معرض خطر بیشتر از زنان است.»

عادت به نادیده گرفتن بیماری دارند

موضوع اثبات شده درباره مردان این است که آن‌ها تمایلی به انجام مراقبت‌های بهداشتی ندارند و تا حد امکان آن‌ها را به تأخیر می‌اندازند، علایم بیماری را نادیده می‌گیرند یا آن‌ها را رد می‌کنند.
دیوید ایزل روان شناس می‌گوید: «بسیاری از مردان مراقبت از خود را پذیرش ضعف می‌دانند و این منجر به نادیده گرفتن علایم قابل فهم نه تنها در باره کرونا بلکه هر بیماری تهدیدکننده زندگی می‌شود.

انتهای پیام/