رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۵۸ درصد از گونه‌های جانوری جهان از بین رفتند که اگر همین رویه ادامه یابد دو سوم آن‌ها نیز تا سال ۲۰۳۰ از بین خواهند رفت.

به گزارش  پایان نیوز، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه مراسم رونمایی از اطلس مهره‌داران کشور، اظهار داشت: مطالعه وسیع انجام شده بر روی هزاران گونه جانوری و تنوع زیستی از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که ۵۸ درصد از گونه‌های جانوری جهان از بین رفته‌اند، این آمار بسیار تکان‌دهنده بوده و زنگ خطری برای تنوع زیستی دنیا محسوب می‌شود، البته در آب‌های شیرین وضعیت بدتر است که اگر همین روند ادامه یابد دوسوم این گونه‌ها نیز طبق پیش‌بینی ارائه تا سال ۲۰۳۰ از بین خواهند رفت.

وی تأکید کرد: بنابراین موضوع حفاظت و توجه به گونه‌های زیستی و حیات‌وحش از اهمیت جهانی برخوردار است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت: کنوانسیون تنوع زیستی و ساز و کار بین‌المللی همانند اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN در  این زمینه در حال فعالیت هستند و علاوه بر تدوین گزارش‌ها به آگاهی بخشی، اصلاح سیاست‌ها و جلب مشارکت مردم و دولت‌ها برای تغییر رویه و حفاظت از طبیعت تلاش می‌کنند.

ابتکار با اشاره به اینکه در حال حاضر انسان به دوره‌ای رسیده که لزوم تغییر را در روند زندگی خود درک می‌کند، افزود: اگر انسان خطایی در مجرای به هم پیوسته عالم مرتکب شود در اصل ابتدا تیشه به ریشه خود زده است چرا که همه نگاه‌های علمی بر این باورند که نگاه‌ سلطه‌جویانه و مصرف گرایانه انسان زنگ خطر را به صدا درآورده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت‌ها اقدامات خوبی را در زمینه محیط زیست شروع کرده‌، گفت: بحث تغییر اقلیم و خشکسالی برای حضور گونه‌های جانوری و گیاهی چالش‌ساز شده و باید گفت که در بروز تغییر اقلیم و خشکسالی انسان دخیل بوده است، کشور ما هم مستثنی از این اتفاق جهانی نبوده و نمی‌توانیم موضوع حیات‌وحش و تنوع زیستی را جدای از این مسئله بدانیم.

* اطلس ۵ گانه مهره‌داران کار عظیمی است

ابتکار در خصوص اطلس مهره‌داران تصریح کرد: اطلس ۵ گانه مهره‌داران کاری بسیار علمی، تحقیقاتی، دو زبانه و تصویری بوده است و به عنوان یک برنامه مدیریت ارزشمند تلقی می‌شود، چراکه برای بر طرف کردن چالش‌ها نمی‌توانیم با سردرگمی علمی و نبود اطلاعات کامل و جامع از عهده تکالیف ملی خود بر آییم./

انتهای پیام