معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که اقتصاد مقاومتی موضوعی نیست که صرفا محدود به دولت و دستگاه های دولتی باشد، گفت: همه ارکان نظام در قبال تحقق اقتصاد مقاومتی مسئولیت دارند.

به گزارش پایان نیوز به نقل از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی(شانا)؛ معاون اول رئیس جمهوری، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس با تاکید بر این که اقتصاد مقاومتی موضوعی نیست که صرفا محدود به دولت و دستگاه های دولتی باشد، گفت: مقام معظم رهبری نیز از ابتدا تاکید داشتند که همه دستگاه ها و نهادهای کشور باید اقدامهایی که انجام می‌دهند مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد و همه ارکان نظام در قبال تحقق اقتصاد مقاومتی مسئولیت دارند.
جهانگیری که در جلسه بررسی راهکارهای استفاده از امکانات نهادهای نظامی و نهادهای عمومی غیردولتی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، سخن می گفت با اشاره به توانمندی بالا و امکانات نیروهای مسلح در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، افزود: ضرورت مشارکت نیروهای مسلح برای تحقق اقتصاد مقاومتی هم مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و هم تکلیفی است که در قانون اساسی برای استفاده از توانمندی نیروهای مسلح در زمان صلح در عمران و آبادانی کشور بر آن تاکید شده است.

وی  با بیان این که نیروهای مسلح و نهادهای نظامی هم اکنون نقش مثبت و سازنده‌ای در بخش‌های مختلف و حوزه های گوناگون دارند، تصریح کرد: لازم است تعریف دقیق و روشنی از میزان توانمندی و نحوه مشارکت نهادهای نظامی داشته باشیم و چگونگی همراهی نیروهای مسلح در اجرای پروژه های اقتصادی کشور بویژه در حوزه اقتصاد مقاومتی مشخص شود.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) مبنی بر اجرا و پیگیری ۶٣ طرح مهم در کشور، عنوان کرد: طرح‌ها و پروژه هایی که قرارگاه خاتم در دست اجرا و پیگیری دارد جزو طرح‌های کلیدی کشور هستند و حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در این طرح‌ها می‌تواند نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا کند.

وی بر ضرورت کمک و حمایت از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برای تکمیل و اجرای این پروژه ها تاکید کرد و گفت: دستگاه های ذیربط باید کمک‌های لازم را برای تکمیل و بهره برداری این طرح‌ها انجام دهند تا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) بتواند این طرح‌ها را به موقع به بهره برداری برساند.

جهانگیری با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی در خصوص همراهی و مشارکت سازمان بسیج برای اجرای طرح‌های این وزارتخانه در نقاط مختلف کشور، از معاون رئیس جمهوری در امور اجرایی خواست کارگروهی با عضویت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بسیج تشکیل دهد و نحوه مشارکت و همراهی بسیج با وزارت جهاد کشاورزی در اجرای طرح‌های مورد نظر را بررسی و اعتبارات مورد نیاز و برنامه زمان بندی اجرای این طرح‌ها را مشخص کنند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به توانمندی‌های بسیج در حوزه های مختلف، بر لزوم استفاده از امکانات این سازمان در حل مشکلات کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

وی یکی از زمینه های همکاری سازمان بسیج را مقابله با ریزگردها عنوان کرد و افزود: باید از توانمندی بسیج و نیروی انسانی موجود این سازمان برای بیابان‌زدایی و مقابله با پدیده ریزگردها استفاده کرد.

جهانگیری یکی دیگر از زمینه های همکاری سازمان بسیج را همکاری در حوزه آموزش و ترویج کشاورزی دانست و تصریح کرد: می‌توان با مشارکت سازمان بسیج در زمینه آموزش و ترویج کشاورزی برای ارتقا بهره وری در تولید محصولات کشاورزی اقدامهای موثر و خوبی انجام داد که نتیجه آن افزایش تولید در کشور خواهد بود.

در این جلسه که معاون رئیس جمهوری در امور اجرایی،وزیران  نفت، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی،  رئیس کل بانک مرکزی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص)، رئیس سازمان بسیج و رئیس بنیاد مستضعفان حضور داشتند گزارشی از زمینه های همکاری سازمان بسیج با وزارت جهاد کشاورزی در حوزه های مختلف نظیر آموزش و ترویج، تولید محصولات مختلف، آبخیزداری و آبخوانداری، بیابان‌زدایی، مبارزه با بیماری‌ها و آفات و توسعه کشت گیاهان دارویی ارائه شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص‌) نیز در این جلسه گزارشی از اقدامهای انجام شده و طرح‌های اجرا شده توسط این قرارگاه طی سال‌های ٩٢ تا ٩۴ ارائه کرد و به تشریح پروژه های قابل اتمام و در دست اجرا برای سال ٩۵ پرداخت.

وی با بیان این که هم اکنون ۶٣ پروژه در دست قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) قرار دارد، گفت: از این تعداد ٢٣ پروژه تاکنون افتتاح شده و یا آماده بهره برداری است و ٣۴ پروژه نیز تا پایان سال ٩۵ به اتمام خواهد رسید .  تعداد اندکی نیز که پروژه های بزرگ در حوزه نفت هستند ظرف ٢ سال آینده به اتمام خواهند رسید.

سردار عبداللهی افزود: برای این ۶٣ پروژه در حدود ١٢۶ هزار میلیارد تومان هزینه شده که پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها از ۵٠ تا ٩٠ درصد است.

وی همچنین از راه اندازی و به اتمام رسیدن فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و تصریح کرد: این پروژه از اهمیت فراوانی برخوردار است و مقام معظم رهبری نیز بر اجرا و تکمیل آن تاکید داشته‌اند.

رئیس سازمان بسیج نیز به تشریح اقدامهای انجام شده در همکاری با وزارت جهاد کشاورزی پرداخت و گزارشی از آثار مثبت ورود این سازمان در افزایش تولید و بهره وری بیشتر در بخش کشاورزی و صنایع کوچک تبدیلی خانگی ارائه کرد و گفت: سازمان بسیج آمادگی دارد در اجرای برنامه های مختلف در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با دستگاه های اجرایی همکاری کند.

در این جلسه مقرر شد از توانمندی‌ها و مشارکت سازمان بسیج در زمینه بیابان‌زدایی و مقابله با پدیده ریزگردها و هچنین در زمینه آموزش و ترویج کشاورزی استفاده شود./
پایان پیام