پایان تیتر: ایران و انگلیس

روز گذشته و پس از گذشت ۴۳ سال، دولت انگلیس بدهی ۳۹۰ میلیون پوندی خود به ایران را پرداخت کرد که شامل اصل و فرع بدهی این دولت بدلیل دریافت پیش پرداخت تانک‌های چیفتن و عدم تحویل آن به ایران می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، دولت انگلیس به واسطه حکم دیوان بین المللی تجارت در ۱۹۹۰ و ۱۹۹۶ میلادی و همچنین تایید اصل این بدهی در دادگاه عالی انگلیس در سال ۲۰۱۹ ملزم به پرداخت اصل و فرع بدهی خود به ایران شد اما از پرداخت این بدهی به بهانه تحریم‌های اتحادیه‌ اروپا سر باز زد.

یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره جزئیات پرداخت این بدهی از سوی دولت انگلیس اعلام کرد: مبلغ ۳۹۰ میلیون پوند بدهی انگلیس به ایران، به حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز شده است و این مبلغ هم اکنون در دسترس ایران برای هزینه در قالب ارزهای مختلف است.

 این منبع آگاه اضافه کرد که پیش از این مذاکرات در مورد بازپرداخت از طریق کانال سوییس و از طریق حساب بانک سامان نزد بانک مرکزی این کشور انجام شود که طرفین در این مورد به توافق نرسیدند. 

در حال حاضر کل مبلغ بدهی از بانک مرکزی انگلیس به بانک مرکزی عمان منتقل شده و بانک مرکزی عمان این مبلغ را به حساب بانک مرکزی ایران واریز کرده که با هر ارزی قابل برداشت است. این در حالی است که هزینه تسعیر پوند به سایر ارزهای مورد نظر ایران نیز از جانب ایران پرداخت نخواهد شد.

روزنامه گاردین در گزارشی مدعی شده بود که پس به جای آن توافق شد که این رقم ابتدا به عنوان یک اعتبار از طرف انگلیس به آمریکا داده شود و سپس از طریق توافق تجارت بشردوستانه سوئیس یعنی کانالی که در سال ۲۰۲۰ توسط دولت ترامپ برای اجازه دادن به تجارت بشردوستانه با ایران شکل گرفته بود، به ایران منتقل شود. 

این در حالی است که بر خلاف گزارش گاردین این مبلغ هم اکنون از کانال بانک مرکزی عمان در اختیار ایران قرار گرفته است که ناظران حقوق بین الملل این اتفاق را یک دستاورد حقوقی بین المللی برای دولت سیزدهم قلمداد کرده اند.

انتهای پیام/