رئیس جمهوری گفت: به مردم خوزستان اعلام می کنم که دولت در کنار مردم است و هیچگاه رنج و مشکلات مردم را فراموش نکرده و همواره این مشقات مد نظر اعضای هیات دولت و سایر مسئولان است.

به گزارش پایان نیوز ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح پنجشنبه در بدو ورود در محل فرودگاه اهواز در مصاحبه با خبرنگاران بیان کرد: امروز به همراه چند وزیر به استان دلاور پرور خوزستان آمده ام تا مسائل ریزگردها را از نزدیک بررسی و دستورات لازم را صادر نمایم.
وی گفت: از هفته های پیش استان خوزستان و اهواز با مشکل ریزگردها روبرو بوده است هر چند مشکل ریزگردها یک مشکل با سابقه است که مردم این استان را با مشکلات متعدد مواجه کرده است.
رئیس جمهوری در ادامه بیان کرد: پدیده گرد و غبار در روزهای اخیر مشکلاتی چون قطعی برق و آب و ارتباطات را در خوزستان به همراه داشته است که از روز اول مورد توجه دولت بوده و در این زمینه بررسی و برنامه ریزی نمودیم.

وی گفت: برای مدیریت کردن این موضوع تعدادی از وزیران را به استان فرستادیم تا مستقیما بر روند کارها و رفع مشکلات به وجود آمده نظارت و رسیدگی کنند.
رئیس قوه مجریه افزود:در همان روز اول به معاون اول رئیس جمهوری دستور دادم که جلسه ستاد بحران را تشکیل دهد و دنبال کند که وی دو روز پیش گزارشی از اقدامات انجام شده اعلام کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم که شخصا از اقدامات انجام شده در استان بازدید کنم و اقداماتی که باید انجام شود را مورد بررسی قرار دهم.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به اینکه امروز جلسه ویژه ای در اهواز برای مسئله ریزگردها در اهواز تشکل می شود اظهار کرد: نتیجه جلسه را به اطلاع مردم خواهم رساند.
رئیس جمهوری گفت: طبق گزارشی که وزیر نیرو ارائه کرده است با اقدامات انجام شده طی روزهای اخیر پیش بینی شده است مردم اهواز و خوزستان دیگر شاهد قطعی آب نخواهند بود.
وی تصریح کرد: برای قطعی برق هم در حال تلاش هستیم ضمن اینکه کارهای های زیادی در حال انجام است که در آینده مردم با قطعی برق مواجه نشوند.
رئیس جمهوری در ادامه اضافه کرد: برای مهار کانون های درون استانی ریزگردها برنامه ریزی های خوبی انجام شده که بخشی از آن آغاز گردیده است اما برای کانون هایی که مربوط به خارج از کشور است مثل عراق ،سوریه و عربستان اقدامات منطقه ای و بین المللی نیاز است.
وی گفت: لازم است که از همه مسئولان استان از جمله نماینده ولی فقیه در خوزستان ، استاندار و علما و دیگر مسئولان که برای حل مشکلات مردم تلاش کرده اند تشکر نمایم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری امروز پنجشنبه در سفری یک روزه به منظور بررسی مشکلاتی که پدیده گرد و غبار برای خوزستان ایجاد کرده است وارد اهواز شد.
وزیران اطلاعات، کشور، نیرو، نفت، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، معاون اجرائی رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این سفر دکتر روحانی را همراهی می کنند.
از جمله برنامه های سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان بازدید از کانون ریزگردها در خوزستان، شرکت در نشست تخصصی بررسی این ریزگردها و بررسی راهکارهای خروج از این بحران و صدور دستورات اساسی وشرکت در شورای اداری استان از برنامه های سفر یک روزه رئیس جمهوری به این استان است.
بر اساس این گزارش، توفان گرد و خاک در هشتم بهمن ماه سالجاری، قطع چند روزه آب و برق و مخابرات را در اهواز و چند شهر در پی داشت که اوج آن خروج پنج نیروگاه استان از مدار و قطع چندین ساعته برق و آب در ۱۱ شهرستان خوزستان و از جمله کلانشهر اهواز و تعطیلی مدارس و ادارات بود.
تا کنون وزیران نیرو و جهاد کشاورزی در چند نوبت برای بررسی این بحران به خوزستان سفر کرده و به دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری یک کارگروه ویژه در این زمینه تشکیل شده و وزیر جهاد کشاورزی نیز مامور اجرای طرح های بیابان زدایی شده است.
سه روز پیش نیز رهبر معظم انقلاب در حاشیه درس خارج فقه خود نسبت به وضعیت پدیده گرد و خاک در استان خوزستان ابراز نگرانی کردند و به مسئولان نظام دستور دادند تدابیر لازم برای این کار را اتخاذ کنند.
هیات دولت در روزهای اخیر ۳۰۰ میلیارد ریال برای مهار ریزگردها در کوتاه مدت تصویب و به وزارت جهاد کشاورزی نیز برای اجرا ابلاغ کرده است.
استان خوزستان از سال ۸۰ درگیر معضل ریزگردهاست و کارشناسان اعلام کرده اند ۳۵ درصد گرد و غبار این استان ناشی از کانون های داخلی است.
بر اساس مطالعات انجام شده مساحت کانون های فعال گرد و غبار در خوزستان ۳۵۰ هزار هکتار است که با احتساب کانون های فرسایش بادی و بیابان ها به بیش از ۸۰۰ هزار هکتار می رسد.
بیش از۳۰ هزار هکتار از این کانون ها فوق بحرانی است که در شرق اهواز و تالاب هورالعظیم قرار دارد.
بر اساس مصوبات اخیر اقدام برای رفع مشکل ۳۰ هزار هکتار از این کانون ها در دستورکار قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری، نخستین سفر خود را به خوزستان در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۲در قالب نخستین سفر استانی دولت یازدهم انجام داد. پس از آن ۲۳ آبان برای افتتاح چند طرح توسعه نفتی به خوزستان سفر کرد.

انتهای پیام /