۱) خرمالو کم خونی را از بین می برد و چربی خون را کاهش می دهد.

۲) خرمالو از سرماخوردگی پیشگیری می کند.

۳) خرمالو به حفظ سلامت قلب، ریه و طحال کمک می کند.

۴) خرمال به دلیل داشتن زینک موها را پرپشت می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند.

مهم‌ترین خواص خرمالو

خرمالو تنها یک میوه خوشمزه و خاص با طعم شیرین و بافتی لطیف نیست. فواید خرمالو از نظر درمانی بسیار زیاد است. در این میوه هر دو نوع فیبر غذایی، یعنی فیبر محلول و فیبر غیر محلول وجود دارد. از مهم‌ترین خواص خرمالو می‌توان به تقویت چشم‌ها، کاهش علائم پیری، پیشگیری از سرطان، بهبود هضم، تقویت سیستم ایمنی، کاهش کلسترول، افزایش متابولیسم، تقویت استخوان‌ها، کاهش فشار خون و محافظت از پوست اشاره کرد. علاوه بر این خرمالو به التیام سریع‌‌تر بدن، کاهش التهاب، لاغری و کاهش وزن و افزایش خون‌رسانی به بافت‌های بدن شما کمک می‌کند.

انواع خرمالو

این میوه بهشتی نارنجی چند نوع مختلف دارد که عبارتند از خرمالو ژاپنی، خرمالو آمریکایی، خرمالو سیاه، خرماندو یا خرما-آلو.

همه‌ی گونه‌های خرمالو که در کشورهای مختلف رشد می‌کنند، مواد و ارزش غذایی تقریبا یکسانی دارند. تفاوت‌های کمی مانند میزان فیبر بین انواع مختلف این میوه وجود دارد. خرمالو را می‌توان به صورت تازه، خشک و پخته مصرف کرد. بافت خرمالوی رسیده و تازه آنقدر نرم و لطیف است که می‌توان آن را به دو نیم کرد و با قاشق داخل میوه را خورد.

ترکیبات مفید خرمالو

براساس پایگاه اطلاعاتی کتابخانه ملی کشاورزی آمریکا، خرمالو سرشار از ویتامین A ویتامین C، ویتامین E و ویتامین B6 به همراه میزان زیادی فیبر، منیزیم، مس، منگنز، پتاسیوم و فسفر است. براساس پژوهش‌های محققین، خرمالو به جز ترکیبات دیگری مانند فلاونوید (flavonoid)، تانن (tannins) و فنولیک اسید (phenolic acids)، همچنین ترکیبات ارگانیکی مثل کاتچین (catechins)، گالوکاتچین (gallocatechin)، بتولینیک اسید (betulinic acid) و انواع ترکیبات کارتنوئید (carotenoid) دارد که جزئی از خانواده‌ی ویتامین‌های ب کمپلکس هستند.

انتهای پیام/