وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارتباطات نزدیک تهران و ایروان از گذشته تا کنون اشاره کرد و گفت: ملت ایران از ارامنه به عنوان مردمی متخصص، صدیق، امین و درستکار یاد می کند.

به گزارش پایان نیوز؛ علی جنتی روز شنبه در گردهمایی روزنامه نگاران ارمنی که به مناسبت هشتاد وپنجمین سالروز تاسیس روزنامه «آلیک» برگزار شد، فرارسیدن این رویداد را به هموطنان ارمنی تبریک گفت و افزود: خوشبختانه ارامنه همیشه در نشر و چاپ کتاب و مطبوعات پیشتاز بوده اند.
وی با اشاره به روابط نزدیک و تنگاتنگ تهران و ایروان، در بین ۱۵ کشور همسایه گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین روابط را با جمهوری ارمنستان در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارد.
جنتی افزود: اینگونه گردهمایی ها و رفت و برگشت های دو طرفه، بر تحکیم و تقویت و گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور می افزاید و باید با جدیت دنبال شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به تاسیس و راه اندازی بنیاد بین المللی ادیان توحیدی با همکاری «سبو سرکیسیان» اسقف ارامنه تهران، ابراز امیدواری کرد، این بنیاد بتواند با حضور رهبران ادیان الهی، در جهت تحکیم روابط علمی، دینی، فرهنگی و… که وزارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می کند، حرکت کند.
جنتی همچنین اعزام گروه های مختلف هنری اعم از موسیقی، هنرهای نمایشی، تجسمی، را گامی دیگر در جهت تحکیم تعاملات و همکارهای متقابل عنوان کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ترجمه کتاب های فاخر و ارزشمند فارسی به زبان ارمنی و برعکس، برگزاری هفته های فرهنگی ارمنستان در ایران و برعکس و همکاری رسانه ها و مطبوعات را از دیگر زمینه ها برای تعمیق و گسترش روابط تهران و ایروان برشمرد.
عضو کابینه دولت یازدهم ابراز امیدواری کرد که اینگونه گردهمایی های که با حضور مدیران مسئول رسانه های ارمنی انجام شده، بتواند کمک شایانی به تبیین و معرفی چهره واقعی ایرانیان و ایران کند.
به گفته جنتی، همکاری های رسانه ای میان اهالی مطبوعات ایران و ارمنستان نیز بدون شک بر تحکیم و توسعه روابط در همه زمینه ها می انجامد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع روزنامه نگاران ارامنه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از بدو تاسیس، با توجه به بینشی که دارد به همه ادیان الهی رسمیت بخشیده و در قانون اساسی کشور نیز این ادیان به عنوان ادیان اصلی پذیرفته شده اند.
جنتی ادامه داد: امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز انقلاب اسلامی ایران را متعلق به همه می دانستند و همگان را یک ملت واحد می شماردند و توحید را هم عمل مشترک همه عنوان می کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیوند و ارتباط ایرانیان و ارامنه را همواره محکم توصیف کرد و گفت: شخصیت های مختلف ارامنه در رشته های معماری، موسیقی، تئاتر، سینما و … فعالیت دارند.
جنتی اظهار کرد: ارامنه در عرصه ادبیات و چاپ کتاب بسیار فعال بوده اند و علاوه بر انتشار نشریات ارمنی زبان، سه تقویم ارمنی در ایران نیز به چاپ می رسد.
وی ابراز امیدواری کرد، در حوزه های مختلف هنری با همکاری یکدیگر بتوانیم تولید مشترک فیلم، نمایش، چاپ و ترجمه کتاب داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن ابراز تاسف از اتفاقات و حرکت های تروریستی در عراق و سوریه تصریح کرد: آنها این اقدامات تروریستی را به اسم اسلام انجام می دهند.
به گفته جنتی، متاسفانه در جریان این اتفاقات علاوه بر کشته شدن بسیاری از مسلمانان، تعداد زیادی از مسیحیان نیز آواره شدند و کلیساها و ابنیه ویژه آنها نیز ویران شد.
عضو کابینه دولت یازدهم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای رهایی و نجات مردم این دو کشور از وجود تروریست ها کمک زیادی به آنها می کند.
جنتی همچنین با اشاره به امضای موافقتنامه های مختلف فرهنگی و هنری میان دو کشور، ابراز امیدواری کرد با توجه به علاقه مندی دو کشور، تهران و ایروان در جهت اجرایی شدن آنها برای گسترس و توسعه روابط گام بردارند.
در این مراسم با حضور جمعی از مسئولان ارامنه، از طرف روزنامه نگاران ارمنی، لوح سپاس و قدردانی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا شد.
به گزارش ایرنا؛ مراسم بزرگداشت هشتاد وپنجمین سال تاسیس روزنامه آلیک قدیمی ترین روزنامه ارمنی زبان روز شنبه با حضور جمعی از مدیران مسئول روزنامه های ارمنی، سبو سرکسیان اسقف ارامنه تهران، نماینده ارامنه اصفهان و جنوب در مجلس و شورای اسلامی، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر و سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ در هتل انقلاب تهران در حال برگزار شد.

انتهای پیام