آذری جهرمی امروز در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت استراتژیک ایران سخنرانی کرد.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، صبح امروز (سه شنبه) سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت استراتژیک امروز در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با سخنرانی در این مراسم  به خدمات دولت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بازار فناوری اطلاعات کشور از ۱۹ هزار میلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم به بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسید، اگرچه این رشد کافی نبوده و فعالیت‌ها باید برای افزایش آن ادامه داشته باشد.

آذری جهرمی تأکید کرد: دولت در بخش کسب و کار‌های نوپا و اس. ام. ای‌ها (SME) نباید تنها به تدوین قانون بسنده کند و در بخش استارتاپ‌ها و اس. ام. ای‌ها علاوه بر قانون‌گذاری و تصدی‌گری، باید تسهیل‌گر امور نیز باشد. او گفت: تأمین مالی این بخش از ضروریاتی است که باید به آن توجه شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت تنها نقش تصدی‌گری دارد، بین کرد: به دنبال آن هستیم تا طرح‌های حمایت از کسب و کار‌های نو پا را در دولت ارائه دهیم تا بتواند تسهیل‌گر امور این کسب و کار‌ها باشد با این حال در دستگاه‌های مختلف با مقاومت‌هایی در این زمینه روبه رو هستیم.

او در ادامه  تأکید کرد: باید دانش مدیریت در قالب استارتاپ‌ها و اس. ام. ای‌ها گنجانده شده تا به عموم و به ویژه دولت عرضه شود. او با بیان اینکه نباید این دانش را ارزان در اختیار دیگران قرار داد، افزود: می‌توان با استفاده از کسب و کار‌های نو پا و استارتاپ‌ها، علاوه بر عرضه دانش مدیریت، از این مسیر درآمدزایی نیز داشت.

آذری جهرمی از آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری با اساتید دانش مدیریت خبر داد و گفت: دانش مدیریت دانشی پویا است و دولت نیز نیازمند تغییرات بزرگی است. او همچنین از لزوم تغییر نگاه دولت به مردم خبر داد و افزود: باید نگاه دولت به مردم تغییر کرده و تبدیل به نگاه تعاملی شود. او ادامه داد: این تغییر برای دولت نیازمند آموزش است که می‌توان از طریق دانش مدیریت این آموزش‌ها را به مدیران مربوطه ارائه کرد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بسیاری از مدیران کشور دانش لازم برای مدیریت مجموعه خود را ندارند، تأکید کرد: این موضوع خلا بزرگی ایجاد کرده که با عرضه دانش مدیریت در قالب استارتاپ می‌توان آن را برطرف کرد. او از تدوین برنامه مدون حمایتی در دولت برای کسب و کار‌های نوپا خبر داد.

آذری جهرمی در ادامه گفت: امروز با توجه به فشار‌های اقتصادی و کمبود منابع مالی در کشور، اما ظرفیت بزرگی در بین جوانان وجود دارد و ۱۷ درصد آن‌ها فارغ التحصیلان آی تی و آی سی تی هستند که می‌توان از این ظرفیت برای اشتغالزایی و توسعه استفاده کرد.

او بر ضرورت توجه به کسب و کار‌های خرد و متوسط تأکید کرد و گفت: این شرکت‌ها می‌توانند در بخش خدمات توسعه مناسبی ایجاد کنند. وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حال حاضر در جهان، رشد اقتصادی بخش صنعت و کشاورزی رو به کاهش است، ادامه داد:، اما رشد اقتصادی بخش خدمات، شتاب بیشتری داشته و ایران می‌تواند با توجه بیشتر به استارتاپ‌ها و اس. ام. ای‌ها از این رشد برخوردار شود.

آذری جهرمی به تدوین استراتژی دولت برای هموار کردن رشد استارتاپ‌ها اشاره کرد و افزود: فناوری مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند علاوه بر توسعه کشور، رفاه بیشتری به همراه داشته باشد.

وزیر ارتباطات به تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی کشور اشاره کرد و گفت: اکنون همه شهر‌های کشور تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه هستند وبیش از ۸۰ درصد روستا‌های کشور نیز به این فناوری دسترسی دارند. او در ادامه تأکید کرد: هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات برای صیانت از کسب و کار‌ها از مسایل مهمی بود که دولت به آن پرداخت و زیرساخت‌های آن از دولت یازدهم آغاز و در این دولت به کمال رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم بیان کرد: با این فعالیت‌ها، بازار فناوری اطلاعات کشور از ۱۹ هزار میلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم به بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسید، اگرچه این رشد کافی نیست و فعالیت‌ها باید برای افزایش آن ادامه داشته باشد.

او به فعالیت‌های معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تسهیل امور اس ام ای‌ها و استارتاپ‌ها اشاره کرد و گفت: وزارت ارتباطات در همین زمینه طرح نوآفرین را به دولت ارائه کرد. این طرح می‌تواند انقلابی در حمایت از کسب و کار‌های نو پا باشد.

آذری جهرمی ادامه داد: ثمره رشد بخش ارتباطات و فناوری آن است که در حالی که رشد اقتصادی بخش کشاورزی و صنعت در اثر تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی با کاهش مواجه شده، اما رشد بخش ارتباط ۱.۷ درصد بوده و فناوری اطلاعات نیز رشدی ۱.۶ درصد را نشان می‌دهد. او این رشد را ظرفیت درخشانی دانست که می‌تواند برای رشد و توسعه کشور مورد استفاده قرار گیرد و بهبود وضعیت را به دنبال داشته باشد.

وزیر ارتباطات با اشاره به ناآرامی‌های چند روز اخیر کشور، ادامه داد: بنزین به تنهایی عامل آن نبوده و از همین رو به صلاحدید مراجع امنیتی، اینترنت در این چند روز با محدودیت‌هایی مواجه شد که این امر خسارات زیادی برای استارتاپ‌ها و اس ام ای‌ها به دنبال داشت.

آذری جهرمی افزود: با وجود این خسارت، به دلیل وجود شبکه ملی اطلاعات، سرویس‌های این فعالان پایدار و برقرار است که این خود امتیازی مثبت به شمار می‌رود. همچنین اگر شبکه ملی اطلاعات و زیر ساخت‌های آن نبود، امروز شاهد حضور ۲.۵ میلیون فعال حمل و نقل اینترنتی در میان معترضان بودیم.

او به انجام تراکنش‌های مالی بانک‌ها بر بستر شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: وجود شبکه ملی اطلاعات پایداری خوبی با وجود محدودیت‌های اینترنت برای فعالیت این فعالان داشته است.

وزیر در پایان ارتباطات تأکید کرد: اینترنت و شبکه ملی اطلاعات علاوه بر این که زیرساخت مناسبی برای شناسایی اس ام ای‌ها و استارتاپ‌ها است، زمینه رشد و اعتلای آن‌ها را هم فراهم می‌آورد.

انتهای پیام/