بسیاری از کودکان بدغذا هستند اما با برخی ترفندها می توانید کودک را عاشق غذاخوردن کنید.

به گزارش  پایان نیوز؛ یکی از مشکلات که بسیاری از پدر و مادر‌ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، بدغذا بودن کودک است، اغلب کودکان از خوردن غذاهای مفید برای سلامت بدن امتناع می کنند و به هله هوله بیشتر علاقه نشان می دهند، ما به شما ترفندهایی آموزش می دهیم که به کمک آن می توانید کودک را در میل به غذاهای سالم ترغیب کنید.

سرگرمی و تفریح را چاشنی غذا کنید

بدغذایی در کودکان از همان دوران شیرخوارگی آغاز می شود یا ممکن است در سنین بالاتر اتفاق بیفتد، مادران هنگامی که قصد دارند برای کودک خود غذا تهیه می کنند، بشقاب غذای کودک خود را با ظاهری جذاب و دلچسب آماده کنند به عنوان مثال شام یا ناهار کودک خود را با صورتی خندان تزیین کنند  و در غذاهای ساندویچی، آن را به تکه های کوچک، شکل دار و با مزه تقسیم کنند، این کارها غذاخوردن را برای کودکان شیرین و جذاب می کند.

با کودکتان غذا آماده کنید

کودکان کم سن و سال عاشق این هستند که در آماده کردن غذا کمک کنند. نگران نباشید کار‌های زیادی است که می‌توانید به آنها بسپارید، حتی اگر هنوز به سنی نرسیده باشند که بتوانند نزدیک چاقو شوند. از آنها بخواهید با یک قاشق بزرگ چوبی مواد را داخل یک کاسه به‌ هم بزنند به آنها اجازه دهید گوشت‌چرخ کرده‌ها را گرد کنند و یا به شکل برگر در آورند. بگذارید تخم مرغ‌ها را بهم بزنند و مواد لازم برای املت را انتخاب کنند – گوجه‌فرنگی، پنیر و اسفناج؛ و یا از آنها بخواهید مواد روی پیتزایشان را خودشان انتخاب کنند.

اجبار به غذاخوردن ممنوع

فرض کنید یک لازانیا خوشمزه درست کرده‌اید و یا مرغ و سبزیجات پخته‌اید، اما کودک از خوردن غذا طفره می‌رود. سپس شما تلاش می‌کنید به او غذا بدهید و در نهایت خشمگین می‌شوید. در چنین مواقعی هرگز اجازه ندهید ناامیدی‌تان خود را نشان دهد. کودکان خیلی راحت متوجه احساسات و اضطراب پدر و مادرشان می‌شوند. هرگز کودک را مجبور به خوردن یک وعده نکنید. درست مانند بزرگسالان، کودکان هم گاهی حال غذا خوردن ندارند و یا اصلا گرسنه نیستند.

اشکالی ندارد که گاهی بعضی غذا‌ها را نخورند مطمئنا از گرسنگی برایش مشکلی پیش نمی‌آید.هرچه شما کمتر عصبی شوید کودک نیز هنگام غذا خوردن و در کل در مورد غذا آرامش بیشتری خواهد داشت. توصیه می‌شود از دادن میان وعده‌های بیجا تا جای ممکن جلوگیری شود تا کودک سه وعده اصلی را بهتر بخورد. با این روش در وعده‌های اصلی کودکتان واقعا احساس گرسنگی دارد و خوب غذا می‌خورد. اما اگر واقعا نگران کاهش وزن و ترس از غذای او هستید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

آهسته اما پیوسته

اگر کودکتان فوق‌العاده بد غذاست بهتر است غذا‌های جدید را آرام آرام به او معرفی کنید. برای مثال غذای جدید را در کنار غذایی که می‌دانید دوست دارند به بشقاب اضافه کنید. وقتی آرام آرام این کار را می‌کنید کودک در کنار غذا‌های مورد علاقه خود موارد جدید را نیز امتحان می‌کند و یاد می‌گیرد همه غذا‌ها را دوست داشته باشد.

با کودکتان مثل دوست رفتار کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای تشویق کودک به بهتر غذا خوردن این است که همراه با او غذا بخورید. اگر کودک شما را ببیند که دائم و با نگرانی دور سرش می‌چرخید و خودتان هیچ‌غذایی نمی‌خورید مسلما فضا برایش ناخوشایند می‌شود. به‌خاطر داشته باشید هر زمان کودکتان غذایی جدید را امتحان کرد از او تعریف کنید.هنگام وعده‌های غذایی همچنین فرصت مناسبی برای تشویق مهارت‌های اجتماعی است.

می‌توانید هنگام غذا خوردن از کار‌هایی که می‌خواهید به‌ همراه یکدیگر در ادامه روز انجام دهید، صحبت کنید و یا با کودکان کم سن و سال شعر بخوانید و با بزرگ‌تر‌ها بازی کلمات را انجام دهید (مثلا آموزش کلمات انگلیسی در قالب بازی).با این کار یک وعده غذایی را برای آنها لذتبخش می‌کنید و تبدیل به یک مراسم جدی غذا خوردن نمی‌شود. وقتی کودک غذایی که در بشقابش است را نمی‌خورد احتمال اینکه از بشقاب شما غذا بخورد، بالا می‌رود حتی اگر هر دو غذا یکسان باشد. اگر غذای جدیدی است می‌توانید از او بخواهید امتحانش کند.

ترفندهایی برای آنکه کودکتان را عاشق غذا کنید

انتهای پیام/